İNGİLTERE

İNGİLTERE bayrak

İNGİLTERE

england

İNGİLTERE
LONDON

İngiltere’nin başkenti olan Londra, Büyük Britanya adasının güneydoğusunda yer almaktadır. Nüfusu son açıklanan verilere göre 8 milyonun üzerine seyretmekte ve 300 den fazla farklı dil konuşulmaktadır.

Tarihine bakıldığında ise Londra, yaklaşık 2 bin yıl önce Romalılar tarafından, MÖ 43 yılında Roma İmparatorluğu'nun Britanya'yı işgali sonrasında Londinium ismi ile kurulmuştur. Londra dünyanın en eski şehirlerinden biri olmakla birlikte,günümüzde tarihi eserler büyük müzelerde sergilenmekte ve turizm açısından, kültürleri bin yıl öncesine kadar dayanmış olan bu şehir, dünyanın her tarafından ziyaretçiye de ev sahipliği yapmaktadır.

Kendine has bir şehir düzeni olan Londra, ‘’zone’’  diye tabir edilen bölgelere ayrılmış ve şehir düzeni sadeleştirilmiştir. Buna sebep olarak ulaşımın kolaylaştırılması, semt ve posta kodları gibi detayların daha düzgün bir şekilde sınıflandırılması amaçlanmıştır denilebilir. Şehir merkezi ‘Central London’ olarak adlandırılır ve zone 1 olarak geçer ve şehrin dışına doğru zone numaraları büyür. Bu duruma orantılı olarak da şehir merkezindeki evler, şehir dışındakilere oranla daha pahalıdır ve ulaşım tarifeleri de zonlar arasındaki mesafeye oranla artış göstermektedir. Şehrin her yerine metro veya otobüslerler ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Bunun için günlük, haftalık ( önerilen ) veya aylık olarak orada edineceğiniz ‘student oyster card’ ile %30 daha indirimli seyahat edebileceksiniz.

Londra’da okul sonrası zamanlarınız için sınırsız aktivite seçenekleri mevcuttur. Genellikle ilk gezilecek yerler arasında; Big Ben, Parlamento, Tower Bridge, Buckingham Palace ya da Westminster Abbey'I sayabiliriz. Alışveriş yapmak isterseniz dünyaca ünlü markaları da bulabileceğiniz ‘Oxford Street’ de zaman geçirebilirsiniz. Enerjik ve renkli birşeyler arıyorsanız, Camden Town veya Covent Garden da, sakin ve yeşillikler arasında zaman geçirmek, bisiklete binmek ya da kitap okumak isterseniz Hyde Park’da veya müzikal seviyor iseniz, dünyaca ünlü müzikalleri izlemek için çeşitli tiyatrolarda tam da aradığınız şeyi bulabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, tüm bu heyecan verici aktiviteler, Londra’nın kozmopolit bir şehir olmasının bir getirisi olarak, diğer şehirlere nazaran geçim maliyetleri biraz daha yukarda olacaktır.

Eğer en prestijli üniversite ve dil okullarının bulunduğu, müziğin ve eğlencenin hiç bitmediği bir şehirde olmak ve birçok milletten insan tanımak istiyorsanız Londra tam da size göre.

LONDON harita