İNGİLTERE

İNGİLTERE ÖĞRENCİ ORYANTASYONU

İNGİLTERE DİL EĞİTİMİ

 

Yurt dışında İngilizce dil eğitimi denilince şüphesiz ki herkesin ilk aklına gelen ülke İngiltere’dir. İngilizcenin anavatanı olarak bilinmesi, her yıl yüz binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapması, herkesin ilgi ve beklentilerine göre sunduğu okul ve şehir çeşitliliği, köklü tarihi geçmişi, çok kültürlü yapısı ile eğitim sektöründe uzun yıllardır oldukça kıymetli bir yere sahiptir demek yanlış olmayacaktır.

Ayrıca Türkiye’ye yakın olan coğrafi konumu ve farklı şehirlerine sıklıkla bulabileceğiniz direkt uçuşlar sayesinde kısa ve uzun vadeli eğitim planlarında son derece konfor sağlamaktadır. Ilıman okyanusal iklime sahip olan İngiltere’de yazlar sıcak, kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. Bu da yıl boyunca İngiltere’de dil eğitimi alabilmeniz için benzersiz bir fırsat yaratmaktadır.

 

İngiltere yüz ölçümü gereği oldukça büyük bir ülkedir ve güncel rakamlar ile yaklaşık 51 şehre ev sahipliği yapmaktadır. Dolayısıyla bu durum öğrencilerin seçim yelpazesini oldukça genişletir.  Seçeneklerin bolluğu aynı zamanda İngiltere’de dil eğitimi tercih etmenin avantajlarından da bir tanesidir.  İngiltere’nin gözde şehirlerinin başında başkent Londra gelir. Londra, kozmopolit bir yaşantı beklentisi olan öğrenciler için ideal bir şehirdir. Sıklıkla tercih edilen güney kentlerinden Brighton ve Bournemounth, Londra’ya olan yakınlıkları, yaz aylarında öğrencilere sağladığı deniz-kum-güneş imkânları ve uluslararası öğrenci yoğunluğu ile oldukça popüler olmuş şehirlerdir. İngiliz eğitim geleneğinin buram buram hissedileceği şehirler Oxford ve Cambridge eğitim odaklı öğrencilerin her zaman ilk tercihleri arasındadır. Hem metropol hayatını yaşamak hem de İngiliz kültürü ile daha fazla iç içe olmak isteyen öğrenciler Manchester ve Liverpool gibi kuzey şehirlerini tercih etmektedirler. Daha küçük İngiliz kasabaları olan Torquay, Bath, Canterbury, Ramsgate gibi pek çok merkez ise tamamen İngiliz kültürü ile iç içe olmak isteyen öğrenciler arasında popüler kasabalardır.

İngiltere’de bulunan okullar British Council ve English UK tarafından denetlenip akredite olan okullardır. Dünya standartlarındaki zincir okullardan yüksek kalitedeki butik okullara kadar denetlenmiş ve akredite olmuş okul seçenekleri bulmak mümkündür. Dil okullarında fiyatı belirleyen en temel etmen okulların kalitesidir. Kaliteyi ise okulun fiziki koşulları, anadilinde eğitim veren öğretici oranları, ders materyalleri, öğrencilere sağlanan sosyal koşullar gibi değişkenler belirlemektedir. Bu sebeple belirli alt limitler olmak koşulu ile her bütçeye uygun fiyat aralıkları olan okul seçenekleri bulmak mümkündür. İngiltere’nin bir diğer avantajı çok fazla okul ve merkez seçeneği olduğu için Success International Yurt Dışı Eğitim danışmanlarınız ile eğitim planınızı oluştururken kendinize uygun alternatifler bulmayı son derece kolaylaştırmasıdır.

Okullardan okullara farklılık göstermekle birlikte genelde dersler 12-18 kişilik sınıflarda ve farklı ülkelerden gelmiş diğer uluslararası öğrenciler ile birlikte işlenmektedir. Dil eğitim programlarının çoğu spesifik bir tarih olmadığı sürece her Pazartesi başlar ve seçmiş olduğunuz tarih aralığına göre her Cuma son bulur. Her öğrenci okulun ilk günü okulun düzenlemiş olduğu sınava girerek sınav sonucuna göre ilgili kura ait sınıfa yerleşir. Öğrenci performansına bağlı olmakla birlikte herhangi bir kuru atlama süresi minimum 4 ile 6 haftadan başlamaktadır ve okullarda devam zorunluluğu ile ev ödev sistemi mevcuttur.

Dil eğitimi almak için hiçbir katılımcıda yaş, eğitim durumu ya da dil kriteri aranmamaktadır. Amacı dilini geliştirmek olan her birey kendi durumları ve istek/beklentilerine göre dil eğitimi programlarına katılabilir. Örneğin 16 yaşından büyük iseniz yetişkin dil eğitim programlarına ya da 16 yaşından küçük iseniz Success International Yurt Dışı Eğitim aracılığı ile çok yoğun bir şekilde gerçekleştirilen yaz okulu programlarına katılabilirsiniz. Programlar okulların belirlediği alt limitlere göre minimum 2 haftadan 52 haftaya kadar katılıma açıktır.

Dil eğitimi alırken okulların belirlemiş olduğu yoğunluğa ve programlara göre seçimler yapabilir ya da uzmanlaşmak istediğiniz alanda bir eğitim tercih edebilirsiniz. Örneklerle açıklamak gerekir ise okulların pek çoğunda Genel İngilizce, Yarı Yoğun İngilizce ve Yoğun İngilizce programları vardır. Bu programı belirleyen etmen haftada alınacak ders yoğunluğudur. Genel İngilizce programlarından Yoğun İngilizce programlarına doğru yoğunluk haftada 15 saatten 30 saate kadar değişkenlik gösterebilir. Bunun dışında sadece sınav hazırlık (IELTS, TOFEL vb. sınavlar), iş İngilizcesi ya da CELTA-DELTA gibi alanınızda uzmanlaşmaya ya da yurt dışında lisans diploma gibi programlar için hazırlık yapmaya yönelik eğitimler alabilirsiniz.

Dil eğitimi almaya karar veren öğrenciler için en önemli sorulardan bir tanesi olan konaklama birkaç farklı şekilde sağlanabilir. İngiltere’de en popüler ve ekonomik konaklama alternatiflerinden bir tanesi aile yanı konaklama seçeneğidir. Aileler okullar tarafından seçilmiş ya da anlaşma sağlanmış, güvenlik açısından sorunsuz ailelerdir. Aile yanı konaklamada öğrencilere seçecekleri oda tipine göre (tek kişilik/çift kişilik) bir oda verilir ve öğrenciler yanlarına yerleştikleri aileden sabah kahvaltısı ya da akşam yemeği alıp almayacaklarını seçebilirler. Dilin kültür ile olan ilişkisi son derece aşikâr. Bu sebeple öğrenciler günlük hayatta uyku dışında kalan tüm zamanını ev sahibi aile ile İngilizce pratik yaparak geçirirken bir yandan da bulundukları ülkenin kültürünü öğrenebilirler.

İkinci konaklama opsiyonu olarak öğrenci yurtları ya da öğrenci evleri seçilebilir. Yine aile yanında olduğu gibi öğrenciler odadaki kişi sayıları ve paylaşımlı ortak alanlar (mutfak ve banyo gibi) için seçimler yaparak programlarını özelleştirebilirler. Öğrenci yurt ve evlerinde uluslararası öğrenciler kalacağı için günlük hayatta İngilizce pratik yapmak ve sosyalleşmek için fırsatlar yakalamak son derece kolay olmaktadır. Vizesi onaylandıktan sonra öğrenciler konaklamalarına ait tüm detayları aile yanı ya da yurt fark etmeksizin danışmanları ile birlikte incelerler.

İngiltere ulaşım ağı bakımından son derece gelişmiş bir ülkedir. Türkiye’den farklı olarak şehirlerde tek bir merkez anlayışı yoktur ve halk şehirlerin farklı bölgelerinde yaşamaktadır. Dolayısıyla yaşamın olduğu her yerde market, eczane gibi temel ihtiyaç için gerekli olan yerler bulmak mümkündür. Bu tarz yerlerin nadir olduğu yerleşim yerlerinde ise kolaylıkla bir iki vesait kullanılarak ulaşım sağlamak son derece kolaydır. Özellikle Londra gibi metropol şehirlerinde metro hattı gelişmiş ve şehrin birçok yerine ulaşımı kolaylaştırmıştır. Şehirlerarası tren, otobüs ve uçak ulaşımı da tıpkı şehir içi ulaşım gibi dinamik ve kolay ulaşılabilirdir.

Sağlık sistemi her ülkede olduğu gibi İngiltere’de de farklıdır. Eğer İngiltere vatandaşı değilseniz ya da yasal oturum izininiz yoksa sağlık hizmetleri sizin için oldukça pahalı olabilir. Bu sebeple İngiltere programlarında zorunlu olmamasına rağmen her öğrencinin gelişebilecek olası durumlara karşı gitmeden önce mutlaka sağlık sigortası yaptırmasını tavsiye etmekteyiz. Sağlık sigortasını okulların sunmuş olduğu sigorta teklifleri ile yaptırabileceğiniz gibi Success International Yurt Dışı Eğitim aracılığı ile de bu hizmeti alabilirsiniz.

Türk vatandaşları için İngiltere’ye seyahat ederken tüm pasaport türleri için vize almak zorunludur. Vize işlemleriniz en başından süreç sonuna kadar Success International Yurt Dışı Eğitim tarafından yürütülür. Tecrübeli danışmanlarımız tarafınızdan profesyonelce hazırlanmış vize dosyası işlemler tamamlanınca öğrenciye teslim edilir. Dosya teslimi ile birlikte her öğrencimize vize başvuru merkezinde yapılacak işlemler ile ilgili detaylı bir oryantasyon verilir. İngiltere vize başvurusunda herhangi bir sözlü mülakat bulunmamaktadır. Yalnızca parmak izi vermek ya da online belge yükleme sistemi kullanılmadıysa belgelerini teslim etmek üzere başvuru sahipleri ilgili başvuru merkezine giderler.

Success International Yurt Dışı Eğitim tüm bu süreçlerin başından sonuna kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Danışmanlık hizmeti, öğrencilerimizin istek ve beklentilerine göre en doğru okul/şehir seçimi, vize işlemleri, son derece kapsamlı olan gidiş oryantasyonu, program süresi boyunca 7/24 danışman iletişimi gibi maddeleri kapsamaktadır ve öğrenciler Türkiye’ye dönene kadar bu hizmet devam eder.