WORK AND TRAVEL

Work And Travel Nedir?

Work and Travel, her üniversite öğrencisinin en az bir kez tecrübe etmesi gereken dünyanın en popüler kültürel değişim programıdır.

Work and Travel, üniversite öğrencilerine eğitim hayatları süresince; Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi izni ile çalışma ve seyahat olanağı sunan tek kültürel değişim programıdır. 1961 yılından itibaren Amerikan Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenir ve yetkilendirdiği sponsorlar aracılığıyla yürütülür.

Work and Travel, katılımcıya yaz tatilinde Amerika’da çalışarak farklı bir kültürü tanıma, kendi parasını kazanma, dil pratiği yapma, yurtdışında yaşama tecrübesi edinme ve seyahat etme imkânı tanır. Herkesin kolayca yapabileceği, genel olarak hizmet sektöründeki basit işlerde çalışan öğrenciler, kendi kazançlarını elde ederek Amerika’da yaşamanın tadını çıkarırlar. Katılımcılar Amerika gibi birçok kişinin hayallerini süsleyen bir ülkede unutamayacakları bir yaz geçirme fırsatını en ekonomik koşullarla bu program sayesinde yakalarlar. Her yıl talebin daha da arttığı ve programın popülerliği ve bilinirliği arttığı için kontenjanlarımız çok erken dolmaktadır.

Tamamen hayatın içinden diyebileceğimiz eşi ve benzeri olmayan Work and Travel programında belki de hayatınızda ilk defa çalışıyor olmak; başka bir ülkede başka bir dili konuşarak kendi ayaklarınızın üstünde durabilmek, girişimcilik, özgüven gibi konularda da kendinizi geliştirmenize yardımcı olabilmektedir.

Unutulmaması gereken en önemli detay, Work and Travel programının sunmuş olduğu tüm bu fırsatlardan yararlanabilmenin tamamen kişinin kendi çabası ve isteğine bağlı olduğudur.

Work and travel programının sizlere sunduğu tüm fırsatlardan yararlanmaya çalışmak, farklı bir kültürü tanımak, yurt dışında çalışma ve bu deneyimi elde etmenin tadını çıkarmak, uluslararası arkadaşlar edinmek, Amerikalı arkadaşlar edinebilmek ve İngilizce'nizi pratik etmek ve geliştirmek programın önemli kazanımlarındandır.

Covid-19 tedbirleri kapsamında programın nasıl etkileneceğini merak eden öğrencilerimiz için şunu söyleyebiliriz; 2020 yılında yapılan WAT programında hem sağlık sigortası kapsamının genişletilmesi hem de iş yerleri ve konaklamada alınan tedbirler sayesinde sorunsuz bir dönem geçirdik. Bu kadar bilinmezin olduğu bir dönemde bile sorunsuz olarak programın icra edilmiş olması 2021 yılı için bizleri daha da umutlandırdı. Dileğimiz WAT 2021 yılında da sorunsuz şekilde öğrencilerimizin programa katılarak sağ salim ülkemize dönmeleridir.

Work and Travel 2021 yılında neler oldu. Covid-19 pandemisinin 2021 yılı yazını da etkilemesi nedeniyle, Türkiye'de bulunan ABD konsoloslukları SWT 2021 için yeteri kadar vize randevusu veremeyeceğini duyurarak Türkiye'den programa katılacak olan öğrencileri başka ülkelerdeki ABD konsolosluklarına yönlendirdi. Bu kapsamda çok az sayıda öğrenci Türkiye'den vize alırken bir kısım öğrenci de Meksika, Kolombiya, Bulgaristan, Romanya, Polonya, Azerbaycan, Ukrayna gibi ülkelerden kendi şartlarına uyan şekilde vize başvuruları yaparak vizelerini almış oldular. Work and Travel'a başvuran öğrencilerden yaklaşık %20-25 kadarı bu şekilde ABD'ye gidebilmiş oldu. Geriye kalan kısım için ise, Success Yurtdışı Eğitim olarak programlarını kesintisiz olarak SWT 2022'ye aktarma imkanı sunduk. Önümüzdeki yıl work and travel programına teknik olarak katılması mümkün olmayan öğrencilerimiz için ise diğer yurt dışı eğitim programlarına kesintisiz aktarma fırsatı sunduk. 

WORK AND TRAVEL 2022 DEĞERLENDİRMESİ

Dünyada aşıların yaygınlaşması ve ülkemizde uygulanan hızlı aşı programları sayesinde SWT 2022 için bir olumsuzluk beklemiyoruz ve Sponsorlar ile yaptığımız anlaşmalar neticesinde 2022 yılı için work and travel kayıtlarımıza başlamış bulunuyoruz. Türkiye'deki konsolosluklar(İstanbul Konsolosluğu ve Ankara'daki Büyükelçilik) 2021 yılı Haziran sonu itibarıyla J1 vize görüşmelerine kısıtlı sayılarda da olsa başlamış durumda. Bu sayıların zaman geçtikçe ve aşılanma yaygınlaştıkça artacağını umuyoruz. Sorunsuz ve önceki yıllara göre daha büyük özlenen bir katılım ile SWT 2022 için sabırsızlanıyoruz.

Peki SWT 2022 için başvurular ne düzeyde? Son iki yılda oldukça az kişinin work and travel programına katılabilmesi nedeniyle, SWT 2022 için başvurular erken ve çok sayıda gelmeye başladı. Bu yıl önceki yıllara nazaran daha fazla bir talep ve daha fazla bir ilgi olacağı kesin gibi görünüyor. O nedenle programa katılmak isteyen öğrencilerin, önceki yıllara göre biraz daha çabuk davranmalarını tavsiye ediyoruz. Eşi bulunmayan work and travel programına 2022 yılında katılabilme şansını şimdiden garantilemek, iş tercihlerini erkenden yapmak ve vize için gerekli belgelere diğer öğrencilerden daha önce sahip olmak avantaj sağlayacaktır.

WORK AND TRAVEL KATILABİLME ŞARTLARI

*Üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinde örgün öğretim öğrencisi olmak

*Önlisans derslerini saydırıp 4 yıllık lisans programına geçiş yapabilecek bir bölümde okuyor olmak

*Lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olmak (18-30 yaş ancak 26 yaş sonrası vize ihtimali düşebilir.)

*En az Intermediate düzeyde İngilizce seviyesine sahip olmak

-İngilizce seviyeniz kayıt aşamasında danışmanlarımız tarafından yapılan mülakatlar ile ölçülür. Yeterli görülen öğrencilerin kayıt işlemleri gerçekleştirilir. İlk aşamada yeterli olmayan fakat geliştirilmeye müsait düzeyde olan katılımcılar, uygun vakitlerine göre çalışma programı oluşturularak danışmalarımızdan istenilen seviyeye gelmeleri için ücretsiz destek alır.

Not Ortalaması ile İlgili Merak Edilen;

Not ortalaması 2.00’ın altında olan öğrenciler de programa katılabilirler. Her yıl 2.00’ın altında not ortalamasına sahip olup vize alan ve programa katılan öğrencilerimizin örnekleri görülmüştür. Ancak not ortalaması 2.00’ın altında olan öğrencilerin vize görüşmeleri sırasında diğer öğrencilerden farklı olarak not ortalaması ile karşılaşabilecekleri herhangi bir soruya iyi bir İngilizce performansı ile cevap vermeleri ve durumu net bir şekilde ifade edebilmeleri gerekmektedir.

PROGRAM TÜRLERİ

Work and Travel programına katılmak isteyen adaylar için yerleşim türleri Full Placement ve Self Placement olmak üzere ikiye ayrılır.

Full Placement Program: Bu program ile Amerika'da çalışacağınız işin ve konaklamanın ayarlanması, işveren ya da sponsor yetkilileri ile yüz yüze veya online olarak görüşülmesi, işiniz ile ilgili bütün detayların sunulması ve iş sözleşmenizin temini sponsorlarımız tarafından sağlanır.

Self Placement Program: Bu programda ise katılımcı kendi işini bulmakla sorumludur. Genellikle ikinci kez programa katılacak öğrencilerin tercih ettikleri program türü olan self placement için bulunacak işin sezonluk ve Work and Travel programına uygun olması önemli bir detaydır. Yasaklı iş ve lokasyonlar konusunda Success International Yurtdışı Eğitim gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.

Uygun işe kabul gören öğrencinin programa katılmak için gereken çalışma izni (DS 2019 belgesi) sponsorlarımız tarafından temin edilecektir.

BAŞVURU VE KAYIT SÜRECİ

Work and Travel programı için uygun koşullardaki her bir katılımcı kayıt işlemlerini dilerse ofislerimize gelerek, dilerse online olarak gerçekleştirebilir.

Erken Kaydın Önemi: Work and Travel sürecini doğrudan etkileyen en önemli etken başvuru tarihidir. Work and Travel kayıt işlemleri Eylül ayından Nisan ayına kadar devam eden bir süreci kapsasa da, programa erken kayıt olan öğrenciler; erken kayıt indirimlerinden faydalanabilir, çok daha fazla iş seçeneği görebilir, işine erken yerleşip, erken tarihte vizeye giderek uçak biletlerini daha ekonomik olarak temin edebilirler.

İngilizce Mülakat:  Work and Travel Programına kayıt olmak isteyen her adayın İngilizce seviyesi konuşma bazlı olarak Intermediate düzeyde olmak durumundadır. Katılımcılar kayıttan önce ofislerimizde veya online olarak sözlü- İngilizce mülakatlara gireceklerdir, yeterli görüldükleri takdirde kayıt işlemleri gerçekleşecektir.

Kayıt Evrakları:

 

AMERİKA'DAKİ İŞİNİZ NASIL BELİRLENİR?

Kayıt aşamasını tamamlayan her katılımcının beklenti ve önceliklerinin belirlenmesinin ardından iş yerleşim aşamasına gelinir. Bu aşamada her bir aday, danışmanlarımızın da gerekli yönlendirmeleri sonucunda kendi tercih etmiş olduğu işverenler tarafından değerlendirilerek işine yerleştirilir.

Sistemimizde %100 iş ve %100 konaklama garantisi ile işe yerleşen her öğrenci, kendisine yöneltilecek iş teklifinde işiyle ve konaklamasıyla alakalı bütün detayları net bir şekilde görebilir.

 JOB OFFER ÖRNEĞİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Amerika'daki işiniz, istek ve beklentileriniz göz önünde bulundurularak, Job Fair (İş Fuarı) organizasyonlarımızda yüz yüze veya internet ortamında Skype üzerinden yapılacak canlı görüşmeler sonucunda belirlenir.

ONLINE PLACEMENT

Bu yerleşim türünde her öğrenci Sponsor yetkilileri ile Skype üzerinden bir mülakat gerçekleştirir. Yapılan görüşmeler sonucunda her bir katılımcı için kaydedilen görüşme videolarının bulunduğu online profiller oluşturulur. Oluşturulan bu profillerin, katılımcıların tercih ettikleri işverenler tarafından değerlendirilmesi sonucu işe yerleşimleri gerçekleşir.

JOB FAIR

Her yıl düzenlemekte olduğumuz Job Fair organizasyonlarımız Amerika'daki sponsorlarımız aracılığıyla Work and Travel katılımcılarımızın Amerika'daki işverenler ile bir araya geldiği platformlardır.

Job Fair organizasyonlarımızda katılımcılarımız Amerika'daki işverenleri ile yüz yüze görüşerek, işleri ile ilgili merak ettiği bütün detayları sorma şansına sahip olurlar. Yapılan görüşmeler sonucunda ise iş sözleşmelerini aynı gün içinde alarak işe kabulleri gerçekleşir.

Job Fair uygulaması sadece işverenlerin ülkemize gelerek değil, online platformlarda da uygulanabilen virtual job fairler ile de yapılabilir. Öğrenciler işverenlere iş ve gidecekleri bölge hakkında detaylı bilgileri sorabilirler.

Work and Travel ile ilgili tüm detaylar hakkında aşağıdaki başlıkları okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz, bu rehberi sizler için detaylı ve özenli bir şekilde hazırladık.

Hem work and travel programı hakkında merak ettiklerinizi hem de bu konuda yanlış bilinenleri sizler için sıraladık.

Aşağıdaki konu başlıklarını inceleyerek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

Work and Travel, her üniversite öğrencisinin en az bir kez tecrübe etmesi gereken dünyanın en popüler kültürel değişim programıdır.
Work And Travel hakkında duyduklarınızdan hangileri doğru? Yanlış bilinenleri açıklıyoruz.
Work And Travel programına kimler katılabilir? İstenilen özellikler nelerdir?
Work And Travel maceranızın sonunda Türkiye'ye hangi kazanımlarla dönersiniz?
Program türleri, başvuru ve kayıt hakkındaki bilgiler.
J1 Vizesi nedir, nasıl alınır?
Work And Travel ve Amerika ile ilgili size ilginç gelebilecek bazı kalıplar
Başlıca Work and Travel işleri hakkında detaylı bilgiler.
Work and Travel programı kapsamında yasak olan, çalışamayacağınız işlerden bazıları hakkında detaylı bilgiler
Work and Travel katılımcılarının üzerinde en çok düşündükleri konuya açıklık getirelim.
Work And Travel job fair
Work and Travel program sponsoru tam olarak nedir, ne yapar?
Work and Travel programında konaklayabileceğiniz yerler
Bir kaza veya hastalık durumunda Work and Travel programı kapsamında size yapılan zorunlu sağlık sigortasından nasıl faydalanırsınız?
Amerika hakkında merak edebilecekleriniz
Work and Travel program ücretleri 2022 Fiyatları
Work and Travel'ın en çok merak edilenleri