WORK AND TRAVEL

Work and Travel Vize Oryantasyonu

vize oryantasyonu

WORK AND TRAVEL VİZE İŞLEMLERİ VE ORYANTASYONU

 Work and Travel bilindiği üzere Amerika’da gerçekleşen bir kültürel değişim programıdır ve birkaç önemli aşamadan oluşur. Vize sürecini, programı aşama aşama ele alacak olursak ikinci sıraya koyabiliriz. Programın ilk aşaması olan iş yerleşimlerinin ardından vize işlemleri için hazırlıklara başlarız. Program kapsamında ABD’ye gidebilmeniz için J1 vize türüne başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurular İstanbul’da bulunan Amerika Başkonsolosluğu’na veya Ankara’da bulunan Amerika Büyükelçiliği’ne Success Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığımız tarafından adınıza yapılmakta olup belirlenen tarihler kapsamında tarafınızca ilgili konsoloslukta yüz yüze görüşme sağlanmaktadır.

  Vize süreci, tüm Work and Travel adaylarının en merak ettiği program aşamalarından biridir. Vize için gerekli evraklar nelerdir, kimler vize alabilir, konsoloslukta sizi neler bekliyor, vize süresi ne kadar olacak gibi aklınızda pek çok soru oluyor. Şimdi hepsini aşama aşama ele alalım;

1-Öğrencilerde Aranan Şartlar:

Work and Travel programına katılım için gerekli şartları sağlıyorsanız J1 vize başvurusu için de uygunsunuz demektir. 

En önemli katılım şartı, örgün eğitim alan bir üniversite öğrencisi olmanızdır. (lisans, ön lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olmalısınız) Devamında;

   * En az orta seviyede ingilizce bilgisine sahip olmalısınız.

   * Dönem ve genel not ortalamanız 4’lük sistemde 2; 100’lük sistemde ise 60 olmalıdır.

   * 18-26 yaş aralığında olan öğrencilerin vize onay şansı yüksektir.

2-Vize İçin Gerekli Evraklar:

Success Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığımız ve sizin tarafınızdan hazırlanacak belgeler, sırasıyla;  

  • DS-160 Formu (Acenteniz tarafından online olarak sizin adınıza doldurulur)
  • DS-2019 Belgesi (Yasal çalışma izin belgenizdir, acentanız aracılığı ile Amerika’dan getirtilir)
  • Sevis Dekontu ( Ödemesi online olarak acenteniz tarafından yapılır,  ödendi belgesidir) 

 

 

  • 5*5 boyutunda biyometrik fotoğraf
  • Pasaport ( dönüş tarihi sonrası 6 ay geçerliliği olan)
  • Kapalı zarfta, mühürlü ve ingilizce transkript
  • İngilizce öğrenci belgesi

   

3- Konsoloslukta Öğrenciyi Ne Bekliyor?

Program sürecinin öğrenci açısından belki de en stresli aşaması olarak düşünülen kısmı vize görüşmesidir.  Konsoloslukta memurla yapılacak yüz yüze ingilizce görüşme düşüncesi öğrencileri haliyle germektedir. Ama gerekli koşulları sağlıyorsanız, evraklarınız eksiksiz ise ve konsoloslukta sürecin nasıl ilerleyeceğine dair gerekli oryantasyonu aldıysanız endişenlemenize hiç gerek kalmayacaktır. 

Tüm evraklarınızı Success Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığından teslim alırken evrak tanıtımı ve vize oryantasyonunuzu da alırsınız. 

   Oryantasyondan kısaca bahsedecek olursak; vize randevu saatinizden yarım saat önce mutlaka ilgili konsoloslukta bulunmanız gerekir. Randevu saatiniz geldiğinde kapıda bulunan görevli güvenlik kontrolleri için çağrıda bulunmaktadır. İçeriye girerken üzerinizde sadece kimliğiniz ve vize evrak dosyanız bulunmalıdır. (Telefon, metal eşya, anahtarlık vs bulundurulmamalıdır) İçeri giriş yaptıktan sonra size yapılan yönlendirmeleri takip ederek ilerleyeceksiniz. Parmak izi vermek için sıraya gireceksiniz ve akabinde size bir sıra numarası daha verilecek.  Parmak izi verdikten sonra numaranızın tıpkı bankalarda olduğu gibi ilgili gişede yanmasını bekleyeceksiniz. Sıra size geldiğinde ilgili gişeye yaklaşıp memurun size seslenmesini bekleyeceksiniz. Memur evraklarınızı talep ederek,  size okulunuz, bölümünüz, not ortalamanız, ABD’de nereye gideceğiniz, ne iş yapacağınıza dair sorular yöneltecektir. ABD’de sahip olduğunuz haklarınızı bildiğinizin teyidini alacaktır. Pozitif olan ve kendine güvenen her öğrenci genellikle birkaç dakika süren bu aşamayı kolaylıkla tamamlayacaktır. Görüşmenin sonunda memur pasaportunuz haricinde tüm evraklarınızı iade eder. Bu vize onayınızı aldığınız anlamına gelir. Vizeniz pasaportunuza basıldıktan sonra daha önceden belirttiğimiz ilgili PTT şubesine konsolosluk tarafından adınıza kargolanır. Vize alamamanız durumunda pasaportunuz ve tüm evraklarınız size iade edilir. İsteyen öğrenciler tekrardan vize başvurusunda bulunabilirler. 

  • Vize süreniz, iş başlangıç ve bitiş tarihiniz aralığında olur. İş bitiş tarihinize +1 ay da seyahat süresi eklenir . 

Pasaportunuz size ulaştığında tüm vize süreciniz tamamlanmış olmaktadır ve geriye programın son aşaması olan ABD’ye hazırlık oryantasyonu kalmaktadır. Bu oryantasyon acenteniz tarafından verilmektedir. Tüm bu sürecin sonunda geriye sadece ABD’ye olan uçuş tarihinizi beklemek kalacaktır. Work and Travel Programı kapsamında kayıt aşamasından program bitişine kadar uzun, heyecanlı, zaman zaman stresli ama her aşamasında bir adım daha kendinizden emin ve tecrübelerle dolu bir deneyim elde edeceksiniz. Bu serüveni yaşamayı düşünen tüm öğrencilere şimdiden bol şans!

Work and Travel, her üniversite öğrencisinin en az bir kez tecrübe etmesi gereken dünyanın en popüler kültürel değişim programıdır.
Work And Travel hakkında duyduklarınızdan hangileri doğru? Yanlış bilinenleri açıklıyoruz.
Work And Travel programına kimler katılabilir? İstenilen özellikler nelerdir?
Work And Travel maceranızın sonunda Türkiye'ye hangi kazanımlarla dönersiniz?
Program türleri, başvuru ve kayıt hakkındaki bilgiler.
J1 Vizesi nedir, nasıl alınır?
Work And Travel ve Amerika ile ilgili size ilginç gelebilecek bazı kalıplar
Başlıca Work and Travel işleri hakkında detaylı bilgiler.
Work and Travel programı kapsamında yasak olan, çalışamayacağınız işlerden bazıları hakkında detaylı bilgiler
Work and Travel katılımcılarının üzerinde en çok düşündükleri konuya açıklık getirelim.
Work And Travel job fair
Work and Travel program sponsoru tam olarak nedir, ne yapar?
Work and Travel programında konaklayabileceğiniz yerler
Bir kaza veya hastalık durumunda Work and Travel programı kapsamında size yapılan zorunlu sağlık sigortasından nasıl faydalanırsınız?
Amerika hakkında merak edebilecekleriniz
Work and Travel program Fiyatları
Vize Bitiş Tarihinin Anlamı
Work and Travel'ın en çok merak edilenleri
İzmir Work And Travel Ofisi