WORK AND TRAVEL

İş-Bölge Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Work and Travel katılımcılarının üzerinde en çok düşündükleri konuya açıklık getirelim.

Work and Travel programında karşılaşacağınız en büyük soru işaretlerinden birisi iş ve bölge seçimidir. Doğru iş ve bölge seçimi için, öğrencinin programla ilgili önceliklerini doğru belirlemesi gerekmektedir.

Bir üniversite öğrencisinin Work and Travel programından sağlayabileceği kazanımlar çok fazladır. Özgüven artışı, yurtdışında iş tecrübesi, kendi parasını kazanarak kendi ayakları üzerinde durabilme yetisi, daha önce hiç bulunmadığı bir ülkede 4 ay yaşam tecrübesi, İngilizce pratiği, uluslararası arkadaşlar edinme bunlardan sadece bazılarıdır. 

İş ve bölge seçimi tam da bu noktada önemli hale gelir. Katılımcı, programın kendisine kazandıracaklarından bir öncelik listesi oluşturmalı ve iş-bölge seçimini yaparken bu önceliklerini Success International’ın uzman danışmanlarının tecrübeleriyle birleştirerek sonuçlandırmalıdır.

Örnek vermek gerekirse; Ocean City, Maryland’de yapılacak bir housekeeping işini ele alalım. Ocean City, okyanus kenarında yerli ve yabancı turistlerin popüler uğrak noktalarından birisidir. Bu şehirde öğrenci, programın ‘work’ kısmında çok eğlenebilir, güneşin ve denizin tadını çıkarabilir ancak turistik bir şehir olan bu bölgede yaşamsal giderleri de diğer bölgelere göre daha fazla olur. Aynı zamanda bölge halkı yabancıya fazlasıyla alışık olduğu için öğrenci çok sıcak ve farklı bir reaksiyonla da genel olarak karşılaşmayabilir. Bu durumda bu alternatif, ‘work’ kısmında kendini çok fazla yormak istemeyen, maddi olarak fazla bir birikim peşinde olmayan, biraz daha eğlenceli bir program geçirmek isteyen öğrenci için ideal olacaktır.

Şimdi aynı kriterlerde bir işin Teton Village, Wyoming’de olduğunu düşünelim. Burada da bu şehrin özelliklerine uygun beklentileri olan öğrenci mutlu olacaktır. Ocean City’e göre daha küçük olan bu şehirde, İngilizce pratiği yapmak daha kolay olacaktır, çünkü siz istemeseniz de şehirdeki yerli halk size ilgi gösterecek, sizi ve kültürünüzü tanımak isteyecektir. Ayrıca ulaşım, konaklama ve yaşamsal giderleriniz bu şehirde çok daha az olacaktır. Bu da programın 'travel' bölümünde daha fazla yer gezip görmenize olanak tanıyacaktır. 

Dikkat ederseniz örnekleri verirken hiç eyaletlerden bahsetmedik. Türk öğrencilerin kafasında bölge seçimi dendiğinde nedense hep eyaletler gelmektedir. Hâlbuki eyalet dediğimiz yerler çok büyük alanlardır. (Texas, Türkiye’nin dörtte üçü büyüklüğündedir.)

Bir eyaletin diğer eyalete göre farkları nelerdir sorusu bu yüzden hep havada kalmaktadır. Bir eyalette birbirine benzemeyen onlarca/yüzlerce şehir ve kasaba vardır. Örneğimizden de anlaşılacağı gibi, bölge seçimi demek şehir seçimi demektir.

İş seçimine de kısaca değinecek olursak, Work and Travel işlerinin kısıtlı sayıda olduğundan bahsetmiştik. Bu işlerin her birinin kendine göre zorlukları ve artıları vardır. Örneğin housekeeper ve ride operator pozisyonlarını ele alalım. Ride operator, eğlence parklarında belki de daha eğlenceli bir ‘work’ kısmı sağlarken, sürekli sıcağın altında olmak ya da yağmur yağdığında parkın kapanıyor olması, öğrencinin dikkat etmesi gereken artı ve eksilerdir.
Housekeeping işinde ise, öğrenciler ikinci işlerini daha kolay bulabilirken, arada dinlenme şansı da bulabilmekte ve hava koşullarından etkilenmemektedir. Tabi housekeeper işinin de kendine has zorlukları olduğu bilinmelidir.

Özetle iş ve bölge tercihlerinin öğrencinin programdan öncelikli beklentileri ve uzman danışmanların tecrübelerinin harmanlanmasıyla yapılması en doğru sonuçları doğuracaktır.

Work and Travel, her üniversite öğrencisinin en az bir kez tecrübe etmesi gereken dünyanın en popüler kültürel değişim programıdır.
Work And Travel hakkında duyduklarınızdan hangileri doğru? Yanlış bilinenleri açıklıyoruz.
Work And Travel programına kimler katılabilir? İstenilen özellikler nelerdir?
Work And Travel maceranızın sonunda Türkiye'ye hangi kazanımlarla dönersiniz?
Program türleri, başvuru ve kayıt hakkındaki bilgiler.
J1 Vizesi nedir, nasıl alınır?
Work And Travel ve Amerika ile ilgili size ilginç gelebilecek bazı kalıplar
Başlıca Work and Travel işleri hakkında detaylı bilgiler.
Work and Travel programı kapsamında yasak olan, çalışamayacağınız işlerden bazıları hakkında detaylı bilgiler
Work and Travel katılımcılarının üzerinde en çok düşündükleri konuya açıklık getirelim.
Work and Travel program sponsoru tam olarak nedir, ne yapar?
Work and Travel programında konaklayabileceğiniz yerler
Bir kaza veya hastalık durumunda Work and Travel programı kapsamında size yapılan zorunlu sağlık sigortasından nasıl faydalanırsınız?
Amerika hakkında merak edebilecekleriniz
Work and Travel'ın en çok merak edilenleri
Work and Travel program ücretleri 2020 Fiyatları