İNGİLTERE

İNGİLTERE bayrak

İNGİLTERE

england

İNGİLTERE
LEEDS

Leeds şehri İngiltere’nin kuzeyinde yer almaktadır ve okyanus iklimi görünmektedir. 2015 verilerine göre Leeds şehrinin nüfusu ise 787.125 olarak belirtilmiştir.

Tarihine bakıldığında ise, Sanayi Devrimi'nden önce bile 17. ve 18. yyda Leeds civarında bulunan köyün sürüleri ve evden çalışan dokumacıların ürettiği ve çoğu dış ülkelere ihraç edilen çok sıkı dokunmuş beyaz renkli "yünlü" ("broadcloth") kumaşın üretilip satılmasının kontrol edilmesi "Leeds White Cloth Hall" borsası yolu ile oluyordu. 1770'li yıllarda Leeds Ingıltere'nin önemli yünlü kumaş ihracatının 1/6 ini kontrol etmekteydi. Leeds'ın yünlü kumaş üzerinde kontrolü 20. yy başlarına kadar devam etti.

Leeds Şehrinde farklı devirlerden kalan birçok değişik özelliği olan ilginç yapılar bulunmaktadır. Bunlar arasına 12. yüzyıldan kalma eski binalar dahildir; örneğin Kirkstall Abbey. Diğer taraftan, "Şehir Yerel İdare Konağı" 19. yüzyıl Kraliçe Viktoriya dönemi mimarisinin bir şaheseridir. 21. yüzyıla girildiğinden beri yapılan birçok gökdelen şeklinde apartmanlar Leeds şehrinin ufuk görünüşünü değiştirmiştir. Bunlar arasında en önemlisi Bridgewater binasıdır.

Şehri yürüyerekgezmek mümkündür. Göz alıcı Victoria dönemi kamu binalarının gözdesi Town Hall (belediye binası) gibi keşfedilmeyi bekleyen pek çok yapı bulunmaktadır. Büyük Tiyatro, City Varieties Müzik Salonu. Victoria Mahallesi'ndeki alışveriş pasajları, Kirkgate Pazarı, Corn Exchange (Tahıl Borsası) binası, Park Meydanı, Milenyum Meydanı, rıhtım ve daha fazlası da görülmesi gerekenler arasındadır.

Ama Leeds'in güzelliği tipik bir kuzey sanayi kentinin canlı tarihini gözler önüne seren, eski ve yeninin karışımı olan mimarisinde gizlidir. Leeds şehrinde mutlaka görülmesi gereken birkaç yer de şu şekilde sıralanabilir; Büyük Roundhay Parkı, Tropical World (Tropikal Dünya) ve Canal Gardens (Kanal Bahçeleri). Moor Road İstasyonu'ndan kalkan dünyadaki en eski demiryolu Middleton Railway ve muhteşem bir manzarası olan Leeds İstasyonu'ndan kolayca ulaşılan Settle-Carlisle hattı. Şehrin en sevilen simalarından birini anmak için Henry Moore Heykel Merkezi. İngiltere'deki en iyi malikâneler listesinde üst sıralarda bulunan ve ödül kazanmış bir yapı olan Harewood House. Leeds’in büyük bahçeleri, Capability Brown bahçesi ve nadir türler çiftliğiyle, 16. yüzyılın başlarından kalma Temple Newsam House. Ayrıca eşsiz bir Roma Katolik katedrali olan St. Anne Katedrali’de görülecek yerler arasındadır. Leeds şehri için bir ayrıntıyı daha paylaşmak gerekirse dünya üzerinde ilk çekilen filmler 1888’de Louise le Prince tarafından burada çekilmiştir.

Leeds gelişmiş bir toplu taşıma ağına sahiptir. Metro, tren ve otobüslerle şehir merkezi ve dışına ulaşım sağlanmaktadır.

LEEDS harita