İNGİLTERE

İNGİLTERE bayrak

İNGİLTERE

england

İNGİLTERE
BRISTOL

Bristol İngiltere’nin Güney-Batı bölgesinde bulunmakta ve bir törensel kontluk ve tek-seviyeli-yerel-idare-bölgesi olan bir sehirdir.

Nüfusu 449.300 olan Bristol’de sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir. Tarihine bakıldığında, Bristol'a şehir olma krallık beratı 1155'de ve idari kontluk olma beratı ise 1373'de verilmiştir. 13. yüzyıldan beri 500 yıl Bristol İngiltere'nin en büyük üç şehri arasında bulunmuş ve sıralamada yerini ancak 18. yüzyıl sonlarında Kuzey ve Kuzey-Batı İngiltere'deki sanayi şehirlerinin gayet hızla gelişmeleri sonucu kaybetmiştir.

Bristol, havasının nispeten daha güzel olması, 2 üniversite barındırması, gece haytının canlılığı, yeşil olması, Londra’ya yakın olması ama onun kadar pahalı olmaması gibi nedenlerden dolayı İngiltere’nin en yaşanılabilir şehri olarak seçilmiştir. Londra’ya trenle aşağı yukarı 2 saat uzaklıkta bulunuyor. Batısında ise Galler Bölgesinin başkenti Cardiff var ve boğazdan köprüyle 40-45 dakika ulaşabiliyorsunuz.

Bristol’da şehir içinde ulaşım oldukça kolaydır. Öncelikli olarak yürümeyi tercih edebilirsiniz. Burada Metro bulunmuyor ancak şehir içi otobüs ya da bisikletle de ulaşım sağlayabilirsiniz gitmek istediğiniz yere. Otobüs biletleri otobüslerin içinden alınıyor. Ya da touch card alabilir ve kredi yükleyerek de otobüslerde seyahat edebilirsiniz.

Bristol’un ana tren istasyonu Temple Meads, merkeze sadece 15 dk yürüme mesafesindedir. Diğer istasyon ise biraz daha şehir dışında kalan Parkway istasyonudur.

İngiltere’de tren yolculuğu yapmak oldukça yaygınlaşmıştır. Tren seyahatlerinde peak ve off peak saatleri vardır. Yoğun olan ve olmayan saatler. Bunlar tren yolculuğunuzda fiyatı belirleyen en önemli kritterlerdendir. Örneğin, Bristol’da birçok kişi şehir dışında yaşadığından merkeze trenle ulaşım sağlarlar. Dolayısıyla erken bilet almak daha ucuza mal olmaktadır. Tren dışında şehirler arası ulaşım için diğer bir alternatif de otobüstür. Seyahat süresi trenden biraz daha fazla sürese de daha ekonomik bir tercihtir. Bristol Coach Station’da merkeze sadece 10dk üzaklıktadır.

BRISTOL harita