İNGİLTERE

İNGİLTERE bayrak

İNGİLTERE

england

İNGİLTERE
EXETER

Exeter Coğrafik olarak İngiltere’nin Güney Batı’sında bulunan bir katedral şehridir. Şehir içinden geçerek denize dökülen Exe nehrinin doğusunda konuşlanmıştır.125 bin nüfusu bulunan bu şehir Devon Kont’luğunun başkenti konumundadır.

Tarihine bakıldığında, Exeter İngiltere’nin nüfusça beşinci büyük ve önem arz eden şehriydi. Ancak, günümüzde daha çok kasaba havası taşıyan bir yer olarak görünmektedir. Şehrin etnik karışımı, şehirde bulunan üniversiteler, belli zamanlarda dil öğrenmeye gelen öğrenciler ve iç turistler şehre kozmopolit bir nitelik vermekle birlikte, şehrin rahat ve küçük şehir atmosferini değiştirmemektedir. Ayrıca, Exeter İngiltere'deki yerleşkeler için hayat kalitesi iyiliği hakkında yapılan anketlerde çok yıl üçüncü sırayı almaktadır.

Exeter yerleşim planı çok düzgün ve yeşillikler içinde olan şirin bir İngiliz şehridir. Burada yaşayan yerli halk oldukça güleryüzlüdür. Kültürel aktivitelerin yoğunlukla yer aldığı bu şehirde publar, kulüpler, kafeler ve restaurantlar ise gece hayatını canlı tutmaktadırlar. Ayrıca Exeter’de yüzme, golf, yelken, kano ve atletizm gibi çeşitli spor faaliyetlerine de katılmak mümkündür.

Exeter küçük bir şehir olduğu için yürüyerek gideceğiniz yerlere ulaşmak oldukça kolaydır. Yine de şehir içinde halk otobüsleri bulunmaktadır.

EXETER harita