İNGİLTERE

İNGİLTERE bayrak

İNGİLTERE

england

İNGİLTERE
BOURNEMOUTH

Bournemouth, İngiltere'nin güney doğusunda, Dorset kontluğuna bağlı kentsel bir yerleşkedir. Resmi makamlardan son açıklanan 2015 verilerine göre, tahmini olarak 194,500 nüfüsu bulunmaktadır.

19.yüzyıla dayanan Victorian tarzı mimarisi, bozulmadan günümüze kadar doğal yapısını korumuştur.

Bournemouth, uzun ve güzel sahilleri, uluslararası konserleri, alışveriş merkezleri ve ılıman iklimiyle göz dolduran bir kent durumundadır. Burası Londra’ya trenle sadece 1.5 saat mesafededir. Britanya'nın diğer bölgelerine kolay ulaşım olanakları da bu şehrin en önemli avantajlarındandır.

Birçok kafeterya, restaurant ve pub (Public House) bulunduğu Bournemouthda, sosyal yaşam, kışın yazın aralıksız devam eder. Kışın, İngiliz ve uluslararası öğrencilerin bir araya gelmesi ile şehir son derece aktiftir. Yazın ise, Haziranda başlayıp Ağustos sonuna kadar devam eden yaklaşık 100 değişik festival ev sahipliği yapar.

2 Kasım 2009 da, Boscombe Pierde, sörfçüler için  devreye giren suni dalgalandırma sistemi, Bournemoutha ayrı bir hava katmıştır. Bournemouth , Avrupa’nın tek suni dalgalandırma sistemine sahip olduğu için, yaz ve kış binlerce sörfçu, Bournemoutha spor aktiveteleri  için gelmeye başlamıştır.

Bournemouth, Heathrow hava limanına trenle 2 saat 20 dk uzaklıktadır. Şehir içi ulaşımda ise Bournemouth’a özgü iki katlı sarı otobüsler oldukça popülerdir. Bu otobüslere Glo card ile binebilirsiniz. Glo card’lara online veya Kiosk lardan para yükleyerek daha uygun ücrete otobüse binebilirsiniz.

Eğer bu kartı edinmediyseniz otobüse binerken yanınızda mutlaka bozuk para bulundurmanız gerekecektir.

Bournemouth, Londra’ya oranla bir metropol şehirden daha uygun ve ekonomik yaşam koşullarına sahiptir.

Gezilecek yerler arasında öncelikle eğer yürümeyi seviyorsanız sahil boyunca gezebilir Bournemouth Pier veya Boscombe Pier’ı dolaşabilirsiniz.  Muhteşem bir güzelliğe sahip olan Lower Gardens’ı gezebilir ve burada sincaplara rastlayabilirsiniz. Ya da merkezdeki alışveriş merkezlerini, café, restaurant veya pub’ları ziyaret edebilirsiniz. Bunların dışında, yüz bin yıl önce inşa edilmiş olan ve ortaçağ döneminin izlerini taşıyan St. Peter’s kilisesini gezebilirsiniz. Eğerr tenis, kriket, bowling, buz pateni, yat gezisi, bot gezisi gibi faaliyetlerde bulunmak isterseniz de Friends of Poole Park’da vakit geçirebilirsiniz.

BOURNEMOUTH harita