İNGİLTERE

İNGİLTERE bayrak

İNGİLTERE

england

İNGİLTERE
PLYMOUTH

Portsmouth, İngiltere'nin, Güney - Batı (South - West) bölgesinde bulunan ve Devon kontluğuna bağlı, 1998’den beri ‘tek seviyeli yerel idare’ statüsünde bulunan ve şehir niteliği taşıyan bir yerleşkedir. Bir boğaz içine kurulu olan Plymouth şehri, Tamar Köprüsü ile Cornwall eyaletine bağlanmaktadır. 2015 verilereine göre nüfusu 258.404 dür. İklim olarak ise soğuk ya da ılıman bir iklim hakimdir ve yılın büyük bölümü hava yağışlı ya da bulutludur.

Ekonomisi endüstriyel alandan çok turizmle sağlanmaktadır.

Plymouth İngiltere’nin en önemli liman kentlerinden biridir. II.Dünya Savaşı sırasında şehir, Almanya’nın büyük hava saldırısı sonucu yerle bir olmuş ve savaştan sonra yeniden inşa edilmiştir. Kentin sahile bakan kısmında çok güzel ve büyük bir şehitlik anıtı vardır. İngilizlerin tüm dünyada yaptıkları savaşlarda kaybettikleri askerlerin isimleri bu anıtın üzerinde yazmaktadır.

Şehir, tarihi kaleleri ve Barbican kıyısına kurulmuş olan Smeaton's Tower'la ünlüdür.

Plymouth’da uluslararası bir havalimanı bulunmamaktadır ve sadece iç hatlar için kullanılan küçük bir hava limanı vardır. Şehrin ülkeyle olan bağlantıları otoyollar ve hızlı tren ağlarıdır. Ayrıca Fransa ve İspanya’ya feribot seferleri düzenlenmektedir.

Plymouth’da şehir içi ulaşım otobüslerle sağlanmaktadır.

Gezilecek yerlerin başında Plymouth deniz feneri gelmektedir. Oranındışında Barbican denilen bölgede çok hoş pub ve restoranlar bulunmaktadır. Yine aynı bölgede yat limanını ziyaret edebilirsiniz.

PLYMOUTH harita