İNGİLTERE

İNGİLTERE bayrak

İNGİLTERE

england

İNGİLTERE
EASTBOURNE

Eastbourne, İngiltere’nin Güney Doğu bölgesinde iki-seviyeli ("shire" tipi) East Sussex Kontluğu'na bağlı olup ikinci seviyeli Eastbourne Borough İdaresi'nin merkezi olan bir kenttir. Manş denizi kıyısından Hasting ve Brighton arasında kalan bir sahil şehridir. İngiltere’nin en güneşli ve dolayısı ile tatil şehri olarak kabul edilen Eastbourne nüfusu, 2014 sayımına göre 101.500 dür.

Tarihine bakıldığında II. Dünya Savaşı başlarında güney İngiltere'nin Hitler tarafından istila olasılığı dolayısıyla kent büyük bir nüfus düşüşüne sahne olmuştur. Bu savaşta Alama hava bomdardımanları da Eastbourne'u uygun hedef olarak görmüş ve kent "güney doğu İngiltere'nin en çok bombalanan kenti" olarak isim yapmıştır. 1941'den 1944'de Normandiya Çıkarması'na kadar kent "Kanada" askeri güçlerine merkez olmuştur.

Ekonomisi küçük sanayilerle birlikte çoğunlukla turizm ile sağlanmaktadır.

Eastbourne sahili 6,4 km uzunlukta batıda Beachy Head burnundan doğuda "Sövereign Limanı" adı verilen koye uzanan çakıllı bir plaj olan Eastbourne Plajı, görülecek ilk yerler arasındadır. Sahilboyunca Victoria döneminde yapılmış otel ve pansiyonlar görmek mümkündür. Onun dışında eğlence Rıhtımını, Beachy Head Burnu’nu ya da  şehirin merkezinde bulunan 19. yy başlarında Napolyon'a karşı güney İngiltere kıyılarını korumak için yaptırılan müstahkem mevkilerden olan Eastbourne Tabyasını ziyaret edebilirsiniz.

EASTBOURNE harita