İNGİLTERE

İNGİLTERE bayrak

İNGİLTERE

england

İNGİLTERE
CAMBRIDGE

Cambridge İngiltere’nin doğusunda, Londra’nın ise kuzeyinde yer almaktadır. Tam anlamıyla bir üniversite şehri olarak tanımlanan Cambridge nüfusu 123.900 durve nüfüusn çoğunluğunu öğrenciler oluşturmaktadır.

Güzel mimari eserler, müzeler ve sanat galerileriyle dolu Cambridge, İngiliz kültürünü yaşayabileceğiniz canlı ve hareketli bir kenttir. Geçmiş tarihine bakıldığında Anglo saksonların gelip ilk yerleştikleri kent olarak bilinmektedir. Denizcilikle uğraşan ve ekonomik bir arayış içerisinde olan anglo saksonların ilk inşa ettikleri taştan yapıt günümüz şartlarına kadar korunmuş ve hala Cambridge’bir kilisede seregilenmektedir. 1500 lü yıllarda altında kaldığı Gregorian tarzında oluşturulmuş tüm binalar, üzerine Victorian tarzı da eklenince şehirde genel anlamda gotik bir bina akımı oluşmuştur.


Cambridge’in yalnızca bir üniversite şehri olarak değil ayrıca bozulmamış geniş ve kırsal alanları olduğu ve bu alanda insanı derinden etkileyen görkemli manzaralar olduğu söylenebilir. Büyük bir şehir havasında olup aslında küçük bir yer olan Cambridge, yabacı öğrenciler için pek de yadırganmayacak bir yerdir. Yaşam için birçok kolaylık gösteren, bir sürü aktiviteler sunan, canlı bir atmosfere sahip olan ve tarihiyle yıkanmış olan Cambridge, öğrencilerin eğitim almak istediği yerlerin başında gelmektedir.  Avrupa'nın en seçkin sahnelerinden olan Cambridge Sanat Tiyatrosu'nda güzel bir oyun izleyebilirsiniz. Shakespeare Festivali gibi onlarca açık hava festivaline katılabilirsiniz. Kilise Kulesi'ne çıkıp Cambridge'i kuşbakışı seyredebilirsiniz. Birçok park ve yeşil alanda gönlünüzce güneşlenebilirsiniz.

Şehrin de ismiyle meşhur olan Cambridge üniversitesi aslında tek bir kampüs üzerine kurulmamış ve 33 farklı üniversitesinin bir araya gelmesiyle oluşturulmuştur. Cam nehri üzerinde yapacağınız ‘punting’ isimli aktivite ile bu üniversiteleri gözlemleyebilirsiniz. Cambridge’de binalara 2 kattan fazla izin verilmiyor. Zamanında Shakespeare gibi ünlü kişilerin de yaşadıkları bu şehri gezerken onlarla ilgili de değişik bilgiler elde etmeniz mümkün.

Cambridge, yürüyerek rahatlıkla dolaşılabilecek yapıda bir şehirdir. Ancak şehir içi otobüsleri de kullanmayı tercih edebilirsiniz. Şehirde yoğunluklu olarak ulaşım aracı olarak bisiklet de kullanılmaktadır.

Tarih kokan bu şehir öğrenciler için kesinlikle gözde bir şehir konumundadır.

CAMBRIDGE harita