İNGİLTERE

İNGİLTERE bayrak

İNGİLTERE

england

İNGİLTERE
BATH

İngiltere’nin Güneybatı bölgesinde bulunan, törensel Somerset kontluğuna bağlı bulunan kentsel bir yerleşim yeridir ve 2015 verilerine göre nüfusu 184.874’dür. Bölgede ılıman iklim hakimdir.

Tarihine bakıldığında şehir statüsünü Kraliçe I. Elizabeth tarafından 1590 yılında aldığı bilinmektedir. Şehir ilk olarak Romalılar tarafından Aquae Sulis adında bir kaplıca olarak kurulmuştur. Daha sonra halk arasında İngilizce'de banyo, kaplıca anlamına gelen Bath sözcüğününün şehrin adı olarak kullanılması yaygınlaşmıştır.

Bath Şehri 1987'den beri UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunmaktadır. Şehirde gezilecek yerlerin başında özellikle önemli mimari özellikler taşıyan yapılar arasında olan Bath Kraliyet Tiyatrosu, Lansdown Crescent, Royal Crescent, The Circus ve Pulteney Köprüsü gelmektedir.

Bath Şehrinde iki üniversite bulunmaktadır. Bath Üniversitesi 1966'da kurulmuştur. Son istatistiklere göre 3.756'si diploma-üstü çalışma yapan 13.216 öğrencisi bulunmaktadır. "Sunday Times" gazetesi için hazırlanan araştırmalara göre Bath Üniversitesi 2011 yılı için İngiltere için "Yılın Üniversitesi" olarak ilan edilmiştir.

Bath Spa Üniversitesi: Üniversite statüsünü Ağustos 2005’te almıştır. Daha önce 1898 "Bath Güzel Sanatlar Akademisi" ve 1947'den itibaren "Bath Yüksek Öğretmen Okulu" olarak eğitim sağlamış; 1992den itibaren yüksek eğitim diplomaları için ders veren ama diplomayı başka üniversite adına veren bir "Bath Yüksek Eğitim Koleji kurumu haline geçmiştir. Son istatistiklere göre 2,605i diploma-üstü çalışma yapan 4,505 öğrencisi bulunmaktadır.

BATH harita