İNGİLTERE

İNGİLTERE bayrak

İNGİLTERE

england

İNGİLTERE
CANTERBURY

Canterbury, İngiltere’nin güneydoğusunda bulunmaktadır ve 2015 verilerine göre 157.600 nüfusa sahiptir.  Ortaçağlardan bu yana şehir status taşımaktadır. Tarihine bakıldığında 9. yüzyıldan 11 yüzyıl başına kadar Canterbury şehri Danimarkalı Vikinglerin hücumlarına uğramış ve büyük hasarla görmüştür. 978de Saint Augstine Manastırı kurulmuştur. 1066da Normanların İngilter'yi istilasından sonra Norman Kralı Canterbury'de sonradan taşla yapılan çok savunmalı bir kale kurdurmuştur.

1170de Başpiskopos Thomas Beckett'in Kral taraftarı şövalyeler tarafından Canterbury Katedrali içinde öldürülmüş ve bundan sonra Katedral, içindeki Beckett şapeli ve Canterbury İngiliz Hristiyanlara tarafında bir hacılık merkezi haline gelmiştir. 

1504de Katedralin ana kulesi olan "Can Herry Kulesi" tamamalanmış ve katedralin 400 yıl süren inşası sona ermiştir.

1960li yıllarda şehirde iki yüksek öğretim kurumu açılmıştır. Bunlardan "Christ Church College" 1962 Angilkan Kilisesine bağlı bir yüksek öğretmen okulu olarak kurulmuş; sonra yükesk öğretim üniversite kolejine dönüştürülmüş ve 2005de "Canterbury Christ Church Üniversitesi" olarak üniversite statüsü almıştır. "Canterbury'de Kent Üniversitesi" ise 1965de, o zaman kurulan üniversitelere verilen isimle, bir "camekanlı üniversete (plateglass university)" olarak kurulmuştur.Son olarak da ana kampüsü KKTC'de bulunan Girne Amerikan Üniversitesi Canterbury'de kampüs açmıştır.

Bu şehirde gezilecek yerlerin başında Canterbury Katedrali gelmektedir. Canterbury Katedrali, ismini aldığı tarihi şehrin kalbinde bulunur ve bir Dünya Mirası Sitesi’dir. Canterbury Başpiskoposluğu’na ev sahipliği yapan katedral, İngiliz Hristiyanlığı’nın beşiğidir. Aziz Augustine’in 597’de burayı Pagan Anglosakson’a dönüştürmesi ve ilk piskopos olmasıyla başlayan bir tarihi barındıran bu güzel Orta Çağ kentinde, katedralden çok daha fazlası var.

Canterbury Chaucer’ın Orta Çağ İngilteresi’ne ve Romalılar’ın geçmişteki şehirlerine odaklanmanın cazibesine ek olarak büyük dükkanları, galerileri ve kafeleriyle bir popüler kültür ve eğlence destinasyonudur.

CANTERBURY harita