İNGİLTERE

İNGİLTERE bayrak

İNGİLTERE

england

İNGİLTERE
BRIGHTON

Brighton şehri İngiltere’nin güney doğusunda Manş Denizi kıyısında bulunmaktadır. 2015 verilerine göre 276,400 nüfusu vardır.

1841'de Londra-Brighton demiryolu hattı yapılıp Brighton garı açılmıştır. Böylece Londra sakinleri günübirlik tatil için Brighton'a akmaya başlamışlar ve gelen misafirleri ağırlamak için o dönemde Brighton nüfusu çok genişlemiştir.

Ancak,1960'li yıllardan itibaren İngiliz halkının yazlık tatil gelenekleri değişmiş ve Güney Avrupa'ya "charter" uçuşlariyla yapılan tatiller daha popüler olmuş ve  İngiliz sahil şehirleri çok büyük ziyaretçi kaybetmişlerdir. Bunun sonucu Brighton'da da görülmüş ve şehir, moda yerleşke şehri olma imajını kaybetmiş; aşağı sınıfların günübirlik tatilerine hedef olan bir köhne sahil şehri olmaya yüz tutmuştur.

2000' yilinda ise Kraliçe II. Elizabeth 2. bin yıl kutlamalarına istinaden "Brighton ve Hove" yerleskesine "şehir" olma şerefini bir kraliçe berati ile bağışlamıştır.

Brighton’a ilk defa gidecekseniz eger, Londra Heatrow havalimanından her saat kalkan otobüslerle iki saatte buraya ulaşabilirsiniz. Eğer trenle gidecekseniz; Londra Victoria ya da Londra Blackfriars istasyonlarına metro ile ulaşabilir ve buradan Brighton’a trenle 2 saat 15 dk da gidebilirsiniz.

Londra Gatwick havalimanından ise Brighton Pool Valley istasyonuna otobüsle ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak, South Terminal'den Brighton'a trenle 35 dk da gitmeniz mümkün. Ayrıca Londra Victoria istasyonuna gidip oradan da tren ya da otobüsle Brighton'a direkt ulaşabilirsiniz. 

Şehirde ise; metro olmadığı için ulaşım iki katlı otobüslerle sağlanıyor. Günlük sınırsız bilet alındığında öğrenciler için 3 pound, haftalık ise 13 pound dur. Telefonunuzu M-Ticket dedikleri şekilde bir uygulama indirerek ve para yükleyerek bilet gibi kullanabilirsiniz.  Ya da smart keycard alabilirsiniz.

Brighton huzurlu, yemyeşil ve Londra’ya çok yakın bir şehirdir. Üstelik ekonomik açıdan düşünüldüğünde Londra kadar da pahalı bir şehir değildir. Brighton’da gezilecek birçok yer vardır. Bunlardan biri Brighton Pier dedikleri kocaman ve iskelenin ucunda Lunaparkı olan bir iskele. Churchill Square’de çok lezzetli dondurma yapan Thorntos adında bir dükkan var, oraya uğrayabilirsiniz. Hava güneşliyse sahilde yürüyüş yapabilir ya da denizen tadını çıkarabilirsiniz. Akşam üzerleri gidebileceğiniz birçok Pub vardır. Neredeyse tüm mekanlarda açık havada canlı müzik başlar.

Bu güzel şehirde zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

BRIGHTON harita