İNGİLTERE

İNGİLTERE bayrak

İNGİLTERE

england

İNGİLTERE
OXFORD

Oxford, İngiltere’nin güneydoğusunda bulunan kültürel ve tarihi açıdan en önemli şehirlerinden birisidir. 2015 verilerine göre şehrin nüfusu 159,600 olarak açıklanmıştır. Dünyadaki en popular öğrenci şehri olan Oxford nüfusunun 4 de 1 ini öğrenciler oluşturmaktadır.

Tarihine bakıldığında, 800 yılı aşkın oturmuş geleneği ve eğitimi ile çok iyi bilinen Oxford yüzyıllardır süregelen kendine has bu tarihiyle eşine az rastlanır bir şehir olma özelliği taşımaktadır ve bu şehir için Ortaçağ’da dünya eğitiminin öncülüğünü yaptığını söyleyebiliriz.

Dünyanın her köşesinden gelen öğrenciler, tarihi güzelliklerin arasında yüzyılın modern yaşamını Ortaçağ'dan kalan tarihi binalarda bulunan modern kafeler, kitapçılar, restoran ve barlar bulabilirler.

Oxford'un eşsiz çekiciliğinin bir parçası olan görkemli binaları ve nehir kenarındaki görünümünün mükemmelliği şüphesiz ki binlerce turisti buraya çekmektedir.

Londra şehir merkezine sadece 80 kilometre uzaklıkta olan Oxford'tan Londra'ya trenle ve 24 saat otobüsle ulaşmak mümkündür ve yaklaşık 1 saat sürmektedir. Heatrow Havaalanı'na 60 dakika, Gatwick Havaalanına da yaklaşık 110 dakika mesafede olan Oxford'a Birmingham Havaalanından da yaklaşık 2 saatlik bir otobüs yolculuğu sonucu ulaşılabilmektedir. Metro ya da tramvay hattı olmayan Oxford'da şehir içi ulaşımda öğrencilerin tercihi genellikle bisiklet olsa da düzenli otobüs seferleri de mevcuttur. Şehir içi otobüslere ‘the key smartcard’ la rile binebilirsiniz. Ya da BrookesKey’iniz varsa online olarak para yükleyerek otobüslere binebilirsiniz.

Oxford’da iş alanında en önemli sektörlerin başında sağlık, eğitim, aaraştırma, teknoloji, turizm, otomobil üretimi ve yayıncılık gelmektedir.2014 yılında Birleşik Krallık ekonomisine 6.8 milyon poundluk katma değer sağlamıştır.

Oxford’da okul dışında yapabileceğiniz aktiviteler arasında müze ziyareteri vardır. Oxford Müzesi şehrin tarihini en iyi dile getiren yerdir. Bu yüzden şehrin tarihiyle tanışmak için birçok ziyaretçinin gideceği ilk yer burasıdır. Ashmolean Müzesi ve Modern Sanat Müzesi gibi yerler uluslararası niteliktedir ve önemli tarih olayları hakkında oldukça iyi bilgi sunduğu için ziyaret edilmesigereken yerlerdendir. Ayrıca Alis Harikalar Diyarı'nın ve Herry Potter'daki Hogwarts Hall'ın doğum yeri olarak görülen Christ Kilisesi (Christ Church) görülmesi gereken bir diğer önemli yerlerdendir. Şehrin içinde ve etrafında huzur bulabileceğiniz birçok yeşil alan ve park vardır. Buralarda yürüyebilir veya piknik yapabilirsiniz. Ayrıca Apollo ve Oxford tiyatrolarında drama, dans, bale, opera ve müzikal gibi organizasyonlara katılabilirsiniz.

Oxford ziyaretçileri genellikle özel mağazaları ziyaret etmekten hoşlanırlar. Bunun sebebi de özel mağazalarda genellikle ender rastlanır özel yapım hediyelik eşyalar bulmak mümkündür. Ayrıca Oxford Üniversitesi'ni yansıtan ürünleri de University of Oxford mağazası, Bodleian Kütüphanesi ve St. Aldates çevresinde bulabilirsiniz. Oxford'un en ünlü alışveriş yerlerinden bir tanesi de Bibliophiles (Kitap Çarşısı)'dır. 150 binden fazla kitabı Norrington Room'da bulabilirsiniz ve burası Oxford Trinity College'ın hemen altındadır. Dünyada bir odada yapılan en büyük kitap satışıdır ve turistlerin en çok ilgisini çeken yerdir.

Ingiltere’de oranın tarihini yansıtan izler bulabileceğiniz ve tam bir öğrenci şehri olan Oxford’dan dilerseniz haftasonları başkent Londra’ya trenle yalnızca 1 saatte ulaşabilirsiniz.

OXFORD harita