İNGİLTERE

İNGİLTERE bayrak

İNGİLTERE

england

İNGİLTERE
PORTSMOUTH

Portsmouth, İngiltere'nin, Güney - Doğu (South - East) bölgesinde bulunan ve Hampshire kontluğuna bağlı, yine de ‘tek seviyeli yerel idare’ statüsünde bulunan bir yerleşkedir. 1926 yılında krallık beratı ile şehir niteliğine kavuşmuştur ve en önemli özelliklerinden bir tanesi de ülkede bir ada üzerinde bulunan tek şehir olmasıdır. Burası Portsea Adası üzerinde bulunur ve takma adı Pompey'dir. Popülasyonuna bakıldığında 2015 verilerine göre  nüfusu 258.837 dir.

Portsmouth yüzyıllar boyunca önemli bir İngiliz milli donanma limanı olmuştur. Dünyanın en eski gemi tamir havuzu da burada bulunmakta ve hala kullanılmaktadır. II.Dünya savaşı sırasında Portsmouth Alman hava kuvvetleri Luftwaffe tarafından yoğun bir şekilde bombalanmış ancak şehir düşmemiştir.

Portsmouth'da otobüsle heryere kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Diğer şehirlere de yine otobüsle veya trenle seyahat edebilirsiniz.

Portsmouth Londra’ya sadece 45 dakika uzaklıktadır. Portsmouth’a gittiğinizde Kraliçe Victoria’nın donanmasına ait 1860 yapımı ve demir gövdeli HMS Warrior 1860 adlı gemiyi ziyaret edebilirsiniz. Gemi, turistlerin ilk uğrak yeri olan tarihi tersanede demirlenmiştir. Aslında Portsmouth şehri, şehir hayatıyla balıkçı kasabası karışımı bir yer diyebiliriz.

Bir liman şehri olan Portsmouth’da modern kraliyet donanması, tarihi eserler ve liman çevresinde doğal güzelliklerle dolu bir manzarayla karşılaşmanız işten bile değil. Ayrıca Portsmouth’un 170m yüksekliğindeki ünlü cam kulesi Spinnaker Tower’ı ziyaret edebilirsiniz.

Bunların dışında Portsmouth Historic Dockyard’da Amiral Lord Nelson, Henry VII ve Portsmouth tersane işleri hakkında bilgi edinebilir, Blue Reef Aquarium’da göz kamaştırıcı bir denizaltı safarisine  katılabilir, Charles Dickens Müzesini ziyaret edebilir ve Portsmouth’lu olan ve İngiliz edebiyatının öncülerinden Charles Dickens’ın yaşadığı evi ziyaret edebilirsiniz.

PORTSMOUTH harita