İNGİLTERE

İNGİLTERE bayrak

İNGİLTERE

england

İNGİLTERE
LIVERPOOL

Liverpool şehri İngiltere’nini Kuzeybatı’sında 1207'de bir belde olarak kurulmuş ve 1880 kraliyet beratı ile şehir olma statüsünü kazanmıştır. 2015 verilerine göre şehrin nüfusu 467.250 dir. İklim olarak bakıldığında ılımlı bir deniz iklimine sahiptir.

Tarihine bakıldığında 19. yüzyıl başlarında dünya ticaretinin %40'ı Liverpool dokları ve limanından geçmekte idi. Liman aynı yüzyılın içinde ve 20. yüzyıl başlarında Avrupa'dan Amerika'ya giden göçmenlere Atlantik yolculuğunun başlangıç noktası olmuştur. Örneğin, Atlantik'te 1.517 kişinin öldüğü Nisan 1912’de batması ile büyük olay olan lüks transatlantik gemi Titanik'in tescil limanı Liverpool'du. 2008’de Avrupa Kültür başkenti olarak seçilmiştir.

Liverpool şehir merkezinin bazı kısımları "Liverpool, Ortaçağ Ticari Liman Şehri" adı altında 2004'de UNESCO Dünya Mirasları listesine konulmuştur. Bu kısımlar içinde "Pier Head", "Albert Dokları" ve "William Brown Sokağı" bulunmaktadır.

1960'lı yıllarda Liverpool'da ortaya çıkıp gelişen pop rock ve beat müziği "Merseybeat" adı ile uluslar arası ün kazandı. Bu müziğin baş tacı ve Livepoolluların devamlı iftiharını kazanan Beatles topluluğu olmuştur.

1715’te dünyada ilk defa gelgit etkisini elimine etmek için gel sıralarında dolan havuz ve git sırasında giriş kapaklarının kapatılması ile havuz boşalmasının önlenmesi ile devamlı dolu havuz ile gemilerin devamlı olarak dok rıhtımında su içinde bulunmasının sağlanması sistemi ilk defa Liverpool limanında "Old Dock" adlı dok için uygulanmıştır. Mal yüklemek ve boşaltmak için hidrolik sistem kullanan özel dok vinçleri de dünyada ilk defa Liverpool limanındaki Albert Dok için uygulanmıştır.

Tate Liverpool görülmesi gereken en önemli sanat galerilerindendir. Beatles Story adlı müzede ise dünyaca ünlü grubun kişisel eşyalarını görebilirsiniz. İngiltere Premier Ligi’n en önemli takımlarından olan Liverpool FC ve Everton FC ile ilgili çeşitli şeyler şehrin genelinde göze çarpar.

Hareketli bir üniversite şehri olmasının avantajıyla gece hayatı oldukça hareketlidir. Geçmişten günümüze bakıldığında İngiltere’nin en büyük ticaret merkezi olan Liverpool, diğer şehirlere oranla daha ucuzdur. Suç oranı da diğer şehirlere kıyasla çok daha düşüktür. Eğer şehir merkezinde konaklıyorsanız önemli yerlerin hepsine yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz. Böylece ulaşım masraflarından kurtulursunuz. Lime Station arkasında Müslümanların yoğun olduğu bir cadde bulunmaktadır. Burada birçok Türk markası yiyeceği bulabilirsiniz. Yaşam giderleri olarak bakıldığında aylık ortalama 500£ cep harçlığı ayırmanız yeterli olacaktır.

LIVERPOOL harita