İNGİLTERE

İNGİLTERE bayrak

İNGİLTERE

england

İNGİLTERE
EDINBURGH

Edinburgh, İskoçya'nın 1437 yılından beri başkenti olmakla birlikte Glasgow'dan sonra ülkenin ikinci büyük kentidir ve İskoçya'nın doğusunda, kuzey denizine yakın bir konumdadır. 2014 verilerine göre şehrin nüfusu 492,690 olarak açıklanmıştır.

Avrupa'nın en güzel görünümlü kentlerinden biri olarak kabul edilen şehir, Orta Çağ ve Georgian dönemlerine ait mimarisiyle bilinmektedir. Edinburgh Üniversitesi ve İskoç Aydınlanması'nın etkisiyle yükselen kültür düzeyi ve bununla beraber yeni oluşan klasik tarzdaki "New Town" (Yeni Şehir) mimarisi, Edinburgh'a "Kuzeyin Atinası" unvanını kazandırmıştır.

Kayaların üstüne kurulu olan tarihî şehir ve şehrin ana caddesi Royal Mile'a hakim bir konumda bulunan Edinburgh şatosu başta olmak üzere, birçok tarihi ve turistik özelliğe sahiptir. Şehrin "Old Town" ve "New Town" bölgeleri UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmiştir.

Edinburgh'da dört tane üniversite bulunmakta ve üniversite öğretim yılı içinde şehirde 100.000'den fazla öğrenci yaşamaktadır. Bunlardan en eskisi dünyanın en saygıdeğer üniversitelerinden biri olan Edinburgh Üniversitesi'dir. 1583 yılında kurulan Edinburgh Üniversitesi, 2010 yılında uluslararası üniversiteler arasında dünyanın en iyi 9. üniversitesi seçilmiştir. Bu üniversitenin yanında, şehirde 1966'da üniversite statüsü kazanan Herriot-Watt Üniversitesi, uzun yıllar politeknik eşiti yüksek eğitim okulu olan ve 1992'de tam üniversite statüsü verilen Edinburgh Napier Üniversitesi, günümüzde Edinburgh yakınlarında "Musselburgh, East Lothian"'da kampüsü bulunan ve 2007'de üniversite statüsü kazanan Queen Margaret Üniversitesi bulunmaktadır.

Edinburgh’da şehir içi ulaşım otobüs ve tramvay ile sağlanmaktadır. Tarih kokan bu şehirde yürümek de güzel bir tercih olacaktır.

Gezilmesi gereken en önemli yerler arasında Edinburgh Kalesi, Yazarlar Müzesi ve Şehir Müzesi gibi birçok tarihi müze, Princess Street adı verilen alışveriş caddesi, Edinburgh Disgrace, Kraliyet Sarayı, Hayalet Turları, Botanik Parkı, Tarihi Gemi, Nelson Anıtı, Şehir Meydanı, Açık Hava Tiyatrosu ve Katedraller gelir. Ayrıca 18. yüzyılın başlarında yapılan New Town’un simetrik sokaklarında gezinerek şehrin tadına varabilirsiniz. Dünyanın en uzun deniz altı tüneli olan Deep Sea World’de köpek balıklarını izleyebilirsiniz.

Buraların dışında viski dükkanlarını ziyaret edilebilir. Geceleri ise ‘Close’ denilen dar yollardan ( The Real Mary King’s Close ) ve yer altı geçitlerinde sizi dolaştıran ‘korku’ turlarına katılabilirsiniz. Fiyatları ortalama 10 pound gibi bir tutarla bu korku turları, macera severler için Edinburgh kentinin gece görüntüsüyle de birleşince unutulmaz olabilir.  İskoçya’yı meşhur kılan ise gayda adlı enstürmanı, erkeklerin giydiği kilt ismini verdikleri etekleri ve İskoç viskisi’ dir. Şehir oldukça hareketli bir gece yaşantısına sahiptir.

Çok sayıda dil okuluna da ev sahipliği yapan Edinburgh’ta dil okulları Londra’ya kıyasla daha ekonomiktir. Ayrıca ufak olmasından dolayı ulaşım oldukça kolaydır. Şehir içerisinde citysmart aldı kartlarla otobüs ve tramvaya binebilirsiniz.

Muhteşem tarihi ve doğa güzellikleriyle Edinburgh kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir.

EDINBURGH harita