MALTA

MALTA bayrak

MALTA

malta

MALTA
VALLETTA

Şehrin adı, Osmanlı'nın saldırı girişimini geri çeviren Malta Şövalyeleri tarikatının büyük ustası Jean de Valette'dan alınmıştır. Malta'nın başkentidir. Nüfusu 7650'dir. Marsamxett ve Grand Harbour (Büyük Liman) adları verilen iki doğal limana sahip Valletta yarımadası aynı zamanda Malta'nın başlıca liman şehridir.  16.yy’da inşa edilmiş ve bugüne kadar korunmuş bir şehirdir. Bu sebeple UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır.

Yarımadanın eteğinde, yokuşlu dar, ızgaralı sokakları, doğal kireçtaşı yapılarıyla, ilginç bir atmosferi vardır. Başta, turizm olmak üzere, dokuma ayakkabı, meşrubat, basım-yayın, besin, temel ekonomik etkinlikleridir. Malta Üniversitesi (1796), üç teknik enstitü, müze, kitaplık, St Jean Katedrali, Grand Masters (Büyük Ustalar) Sarayı, başlıca kültür kurumları, tarihsel yapılardır.

Akdeniz iklimi hakimdir. Bu yüzden alışma aşaması çok daha çabuk olur. Başkent oluşuyla daha sakin ve resmi bir yanı olan şehirde hayat oldukça ucuzdur. Küçük oluşuyla da birçok avantaj yaratır. Örneğin yol için para ve zaman harcamazsınız. Bu sebeple tercih edilebilir bir şehirdir.

VALLETTA harita