KANADA

KANADA ÖĞRENCİ ORYANTASYONU

KANADA

Kanada, Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyinde bulunan ve yüz ölçümü bakımından dünyanın en büyük 2. Ülkesidir. Nüfus dağılımı ülkenin güneyinde yer alan Amerika Birleşik Devletleri sınırı yakınlarında toplanmış olup, ülke nüfusunun 4/5’i burada yaşamaktadır. Kanada, doğuda Atlantik Okyanusu’ndan, batıda Pasifik Okyanusu’na, kuzeyde ise Arktik Okyanusu’na uzanan, devasa coğrafyasında eşsiz doğal güzelliklere ev sahipliği yapan, dünyanın en yaşanabilir şehirlerine sahip, son derece güvenli ve güçlü bir ülkedir. Dil okulları, eğitim kurumları ve üniversiteleri dünya çapında kaliteye sahiptir. Tüm bu sebeplerle her türlü eğitim için en çok tercih edilen lokasyonlardan biridir.

Ülkede resmi dil Fransızca ve İngilizce olup, her iki dili de öğrenmek için bu ülkeyi tercih edebilirsiniz. Kanada’da eğitim almak isteyen öğrenciler de genelde büyük şehirleri tercih etmektedir. Türkiye’den en çok tercih edilen şehirler Toronto, Vancouver ve Montreal’dir.

 Toronto, Kanada’nın New York’u olup iş merkezi konumundadır. Kanada’nın en büyük, Kuzey Amerika’nın ise en büyük 4. Şehri olmakla birlikte yaklaşık nüfusun %50’si Kanada’da doğmamıştır. Bu kozmopolit durum, Toronto’ya eğitime giden öğrencilerin şehre ve kültüre alışma sürelerini kısaltmakta ve daha verimli bir eğitim dönemi geçirmelerini sağlamaktadır. Son derece düzenli bir ulaşım ağına sahip şehre, Türkiye’den direkt uçuş ile ulaşılabilir. Kışları ortalama sıcaklık 0°C – -5°C, yazları ise 15°C – 25°C dir.

Vancouver şehri batı Kanada’da yer alan doğal güzellikleri ve sanatsal faaliyetleriyle ön plana çıkmış Kanada’nın 3. Büyük şehri konumundadır. Toronto kadar kalabalık ve iş hareketliliği yoğun olmayan şehirlere yatkın öğrenciler için ideal bir seçenek olmakla birlikte, ılıman iklimi de cazibe merkezidir. Son yıllarda sayısız Hollywood filmine ev sahipliği yapmıştır. Kışları ortalama sıcaklık 5°C – 10°C, yazları ise 15°C – 20°C dir. Türkiye’den direkt uçuş ile ulaşılabilir.

Montreal, dünyada Paris’ten sonra en fazla Fransızca konuşulan şehir olup, İngilizcesi olan ama Fransızca da öğrenmek isteyen ya da her iki dili birlikte kullanmak isteyen kişiler için mükemmel bir seçenektir. Ülkenin doğusunda olan şehir Kanada’nın hem en eski hem de en büyük 2. Şehridir. Akademik anlamda da dünyanın en ünlü üniversitelerinden kuzeyin Harvard’ı McGill üniversitesini de burada ziyaret edebilir ya da burada akademik eğitim alabilirsiniz.

Kanada Dil eğitimine giden öğrencilere yasal çalışma izni vermemektedir. Fakat dil okulu sonrası alacağınız sertifika, diploma, Co-op programları ya da akademik eğitimlerinizde part-time çalışma iznine sahip olabilmektesiniz. Haftada 20 saat olan part-time çalışma hakkı ile hem dilinizi pratiğe dökme hem de cep harçlığınızı çıkarma şansı bulabileceksiniz. Çalışma iznine sahip öğrenciler okullarının kapalı olduğu dönemlerde haftada 40 saat çalışabilmektedir. 

Kanada’ya her türlü eğitim için her daim, her yaştan yoğun bir talep bulunmaktadır. Bunun nedenleri ülkede refah düzeyinin yüksek olması, suç oranının düşük olması ve kur bakımından TL karşısında en düşük pariteye sahip ülkelerden biri olması ve ayrıca uzun dönem yaşamaya ve göçmen statüsü kazanmaya imkân vermesidir. Bunlar göz önüne alındığında Lise, Üniversite Yüksek Lisans, Dil okulları, Staj programları ya da Sertifika Diploma programlarına katılım isteği her geçen gün ülkeye talebi arttırmaktadır.

Dil okulu olarak büyük zincir okulların şubelerinin yanı sıra yerel butik okulların da son derece kaliteli eğitim verdiği görülmektedir. Fiyatları etkileyen genel unsurlar okulların dönemsel yapmış olduğu özel promosyonlardır. Ortalama haftalık Genel İngilizce eğitim tutarı 200-400 CAD arasında değişmekte olup kurs süresi uzadıkça ve okul promosyonlarıyla bu haftalık ücretler düşmektedir.  

Kanada Dil okullarına gidecek olan öğrencilerin konaklama seçenekleri diğer ülkelerdeki gibi aile yanı ve yurt olarak dile getirilebilir. Fakat Kanada için en popüler konaklama aile yanı konaklaması olduğundan her okul size yurt alternatifi sunamayabilir. Sunan okullarda ise çok erken rezervasyon gereklidir ki gideceğiniz tarihlerde yer sıkıntısıyla karşılaşma gibi bir durum söz konusu olmasın. Aile yanı konaklamalarda okul ile aile arası yaklaşık 30-45 dakika toplu taşıma mesafesinde olacaktır. Aile yanı Konaklamalarda öğrenciler yemeği aileden sadece kahvaltı, kahvaltı-akşam yemeği ya da 3 öğün yemek şeklinde talep edebilir. Yurtlar ise genelde yemeksiz olup kendi yemeğinizi yapabileceğiniz ortamı size sunar. Aile yanı konaklamalar haftalık ortalama 150 CAD ile başlar, odada kaç kişi kalacağınıza ya da almış olduğunuz pansiyon seçeneğine göre haftalık ücretleri değişir. Yurt konaklamaları ise ortalama haftalık 400 CAD civarındadır.

 Kanada okulları, Kanada’da geçerli sağlık sigortası istemektedir. Aynı zamanda vize alırken konsolosluk da sigorta durumunuza bakmaktadır. Success Yurt Dışı Eğitim olarak ister okuldan ister dışarıdan sigorta konusunda tüm öğrencilerimize destek vermekteyiz. 

Kanada’ya dil okuluna giden kişiler için iki tip vize seçeneği mevcuttur. Kurs süresi vize tipini etkiler. Kısa süreli kursa katılacak olan kişiler için Turist vizesi yeterli olurken, uzun dönem gidecek olan öğrenci adayları için Study Permit öğrenci vizesine başvurulur ve öğrenci olduğunuz müddetçe ülkenize dönmeden gerekli belgeleri sunarak orada vizenizi değiştirebilir ya da uzatabilirsiniz. Success Yurt Dışı Eğitim olarak okul kararınızı vermenize, okula kayıt işlemlerinin yapılmasına ve sonrasında vize işlemleriniz için evrak hazırlamaya, vize formlarınızın doldurulmasına ayrıca vize için gerekli olan Biyometri randevu alımlarınıza ve vize onayınızdan sonra uçak bileti alımı gibi tüm işlemleri ücretsiz danışmanlık hizmeti olarak vermekteyiz. 

Tüm gidiş işlemleri biten öğrencilerimize ise ilk gittiklerinde yaşayacakları kültürel şok ile ilgili, ülkede uyulması gereken kurallar, bavullarında mutlaka olması gerekenler ya da kesinlikle olmaması gerekenler gibi bilgileri içeren ve ülke girişinde gerekli olabilecek belgelerin dosya olarak sunulduğu Çıkış Oryantasyonu verilir. Success Yurt Dışı Eğitim olarak öğrencimizin programlarını başarı ile bitirip geri dönüşüne kadarki tüm süreçte Success tecrübesiyle yanlarında olmakta ve bazen okul ziyaretlerimizle birebir öğrencilerimiz ile görüşerek anında sıkıntılarını giderebilmekteyiz.