KANADA

KANADA DİL OKULLARI

Kuzey Amerika’nın en kuzey ülkesi olan Kanada iklim bakımından Türkiye’ye oranla daha soğuk bir iklime sahip olmasına rağmen yaşayan sıcak kanlı Kanadalılar ile bu soğuk iklimi hissetmeyeceğiniz bir ortam sunmaktadır. Dünya genelinde Birleşmiş Milletler tarafından yıllardır dünyanın en yaşanılabilir ülkeleri listesinde yer alan Kanada suç oranının en düşük olduğu ve yine refahın ve işsizliğin en düşük olduğu ülkeler sıralamasında da en üst sıralarda yer almaktadır.

Birçok zincir Dil Okullarının şubelerinin bu ülkede yer alması ve ayrıca yerel okulların da son derece kaliteli olmasından dolayı son yıllarda Türk öğrenciler tarafından fazlaca tercih edilmektedir. Tabii ki bu tercih edilmesinde ki en büyük faktörlerden biri de Kanada Doları’nın Türk Lirası karşısında ki kur düşüklüğünden de kaynaklanmaktadır.

Türk öğrencilerin çoğunlukla tercih ettiği Kanada Şehirleri Toronto, Vancouver ve Montreal’dir. Ülkenin iki resmi dilinin olması Fransızca ve İngilizceyi aynı hızla ilerletmek isteyen kişiler tarafından Montreal şehri tercih edilmektedir. Toronto şehri ise İstanbul’dan direkt uçuş uzaklığında olması ve en büyük metropol şehri olması dolayısıyla tercih nedenidir. Vancouver ise çoğunlukla Avrupa üzerinden yapılan aktarmayla ulaşılan ve Kanada’nın iklimi en ılıman olan şehridir. Özellikle doğa sporları tutkunları tarafından tercih edilmektedir. Toplu taşımacılık konusunda son derece gelişmiş bir ağa sahip olan Kanada şehirlerinde otobüs, metro, tramvay dan kolayca faydalana bilinmektedir.

Kanada da Dil okullarına kısa dönem Turist Vizesiyle gidilirken uzun dönem öğrenci vizesiyle gidilebilmekte olup öğrenciliğiniz devam ettiği sürece uzatılabilmektedir. Çalışma izni dil kursuna giden öğrencilere verilmezken, sertifika, diploma ve lisans eğitimi için giden öğrencilere okul zamanı haftada 20 saat çalışma izni, okul tatillerin de ise haftada 40 saat çalışma izni vermektedir.

Kanada Dil okullarında konaklama yine diğer ülkelerde olduğu gibi okullardan sağlanmakta olup en sık tercih edilen konaklama seçeneği aile yanı konaklamadır. Birçok ülkeden göç alan Kanada çok kültürlü bir ülke olma özelliğine de sahiptir ve aile yanı konaklamalarda bu çok kültürlülük öğrenciye kendini yabancı hissetmemesini, ortama ve ülkeye kolay adapte olmasını sağlamaktadır.