AVUSTRALYA

AVUSTRALYA DİL OKULLARI

Yurtdışında dil eğitimi denildiğinde akla gelen en önemli ülkelerden biri de Avustralya’dır ve dünyada en fazla uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapan ülkedir diyebiliriz. Avustralya suç oranlarının en düşük olduğu, güvenli ve medeniyetin de en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Ayrıca muhteşem iklimi ve doğal güzellikleri Avustral’yayı tercih etme sebeplerinden biridir.

Avustralya’daki dil okulları Avustralya hükümeti tarafından control altında tutulmakta ve denetlenmektedir. Bu da dil okullarındaki eğitim kalitesinin çok yüksek olması sonucunu doğrumaktadır. Avustralya Türkiye için uzak bir ülke olmasından ötürü genelde uzun dönem eğitim alacak olan öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Avustralya’da dil eğitimi için Türk öğrencilerin başlıca tercih edilen şehirler ise Hareketli ve tam bir metropol şehir olan Sydney ve en Avrupai şehir olan Melbourne’dir. Bu iki şehir dışında Perth, Brisbane, Adelaide, Cairns ve Gold Coast da dil eğitimi seçenekleri arasında yer almaktadır. Her şehrin kendine özgü bir yaşam stili olduğu Avustralya’da öğrenciler neresine giderlerse gitsinler onlar için çok farklı bir deneyim olacaktır.

Avustralya’daki okullarda diğer ülkelerdeki okullarda olduğu gibi birçok konaklama seçeneği sunmaktadır. Bunlar aile yanı, yurt veya öğrenci evleri şeklinde olabilir. Öğrenci konaklamasını talep ve bütçesi doğrultusunda kendisi belirlemektedir.

Dil eğitimi için Avustralya’yı tercih etmenin bir diğer nedeni ise öğrencilere çalışma izni verilmesidir. Öğrenciler okul süreleri boyunca haftada 20 saat yani part time olarak çalışabilmektedirler.

Avustralya vizesi için dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri alacağınız eğitimin ve oradaki yaşam masraflarınızın karşılanabileceğini gösterir banka hesap dökümleri. Banka hesaplarının genelde hareketli ve içindeki miktarların kaynağınında belirlenebiliyor olması gerekmektedir. Vizeye başvurmadan once okul ücretinin tamamı ödenmek zorundadır. Ödeme sonrasında okul CoE yani vize mektubun gönderir. Ancak onun ardından vize başvurusu yapılabilir duruma gelmektedir.

Avusturalya vizesinde 1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle yeni bir uygulama başlamış olup uluslararası öğrenciler için hangi programa kayıt olursa olsun Sublass 500 olarak adlandırılan öğrenci vizesine başvuru yapacaklardır. Daha once olduğu gibi bankadaki parayı 3 ay bekletme zorunluluğu da ortadan kalkmıştır. Son olarak Avustralya vizesinin oradaken uzatılabilmesi mümkündür.