ALMANYA

FRANKFURT DİL OKULLARI

DID

SPRACHCAFFE

ALMANYA DİL OKULLARI
Neden Almanya?

Bu ülkelerin tercih edilmesinin sebepleri, yönetim anlayışlarının daha liberal olmasından, eğitim olanaklarının ve özellikle de üniversitelerde verilen eğitimin kaliteli olmasından ve ayrıca dünyada şuan gidilen her yerde konuşulan ve bir dünya dili olarak kabul edilen ingilizcenin konuşulduğu ülkeler olmalarından dolayı tercih edilmektedir.Bu konu çok önemlidir. Dil bilmek konusunda ülkemizde artık İngilizce cazibesini kaybetmektedir. Ancak Almanya eğitim konusunda çok iyidir. Üniversitelerde sunulan imkanlar ise gerçekten çok geniş ve kalitelidir. Buraların tercih edilmesinin sebeplerin bir diğeri ise buraların ikinci vatan olarak anılmasından ve eğitimin bir çok ülkeye göre daha ucuz olması ve Türkiye'ye yakınlığıdır. Zaman zaman Türkiye'ye gidiş dönüş 100 euroya biletler bulunmaktadır. Ekonomik alandaki güçleri, öğrencilere daha çok ve cazip imkanlar sunmaları açısından önemlidir.

Almanya'da bir öğrencinin ödediği para semester başına aslında harç parası değildir. Ödenen paranın kat kat fazlasını Almanya devleti ve Üniversitesi size sunmaktadır.

Diger birçok Ülkelerdeki Üniversite harçların astronomik seviyelerde bulunduğu ülkeler karşısında Almanya daki üniversitelerin maddi açıdan daha cazip olması aslında Almanya nın tercih edilmesindeki ana neden olup özellikle orta gelirli vatandaşlarımız için Almanya vazgeçilmez bir yurtdışı eğitim seçeneğidir.

Son dönemlerde nüfus profilindeki yaşlanma ile buna bağlı olarak doğacak ekonomik sıkıntılar ve İnternet, komunikasyon alanındaki beyin gücü ihtiyacı, yabancı iş ve beyin gücü transferini yeniden Almanya'nın gündemine getirmiş bulunuyor.

Almanya da Sağlık ve Yaşam
Sağlık Sigortası

Almanya'da yaşayan herkes sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Şayet sigortanız yok ise ne vize nede okullara kayıt yaptırabilirsiz. 2, 3 ay üst üste aidatınızı ödememeniz demek eğitim hayatınızın son bulmasına sebep olabilir. Almanya bu konuda çok hassasdır. Ancak bu şekilde olması öğrenci adaylarının lehinedir.

Üniversiteye kayıt esnasında sigorta belgesinin mutlaka sunulması lazımdır. Ayrıca sağlık masraflarının aşırı yüksekliği nedeniyle pratik olarak herkesin sigorta yaptırmasında menfaati vardır. Kişisel duruma bağlı olarak değişen sağlıklı bir sigorta aidatı 50 ile 100 Euro civarında değişir.

Geçim Şartları

Ortalama öğrencilerin %68'i çalışmakta ve kendi eğitimini finanse etmektedir. Almanya'da normal şartlarda tutumlu bir öğrenci 800 EUR ile geçinebilir. Bu miktar ülkemizde çoğu memurun maaşına tekabül ettiği ve bazen bunu aştığı göz önüne alınacak olduğunda belki yüksek görünebilir. Ancak insanların gelir düzeylerinin ülkemizden çok daha yüksek olduğu bir ülkede bu denli bir aylık harcama çok görülmemelidir. Almanya'da öğrenciler yaz tatillerinde 12 euro veya daha yüksek miktarda iş bulabilirler. Bu şekilde düşünüldüğünde Almanya'da yabancı öğrencilere verilen iş müsaadesi ile (senede 120 tam veya 240 yarım gün) çalışmak ve ihtiyaçlarınızı karşılamanız pekte yor değildir. Bu imkanını istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Konaklama

Almanya'da barınma ihtimallerinin çok çeşitli oluşu daha uygun şartlarda bir seçenek bulmayı kolaylaştırır. Tek kişilik daireler yanında çoğunlukla bağımsız veya daire içinde (WohngemeinschaftWG) odalar kiralanır. Oda genişlikleri genellikle 10-25 m2 arasında değişir. Kira değerleri oda genişliğine, bina kalitesine, şehre ve şehirdeki konuma bağlı olarak Almanya çapında 300 ile 800 Euro arasında değişmektedir.

Dönem başlarında oda bulmak hemen hemen bütün Almanya'da çok zor olduğundan sömestr başlamadan uzun bir zaman önceden rezervasyon yapılması çok önemlidir. Kısa süreli barınma için çok sayıdaki gençlik yurtları (Jugendherberge) uygun bir alternatiftir.

Ortalama 20 euro günlük ödeme ile buralarda kalınabilir. Çogu gençlik yurdunda kahvaltı verilmektedir.

Öğrenci yurtlarında bulunan 10-20 m2 odaların yanı sıra, ortak kullanılan mutfaklar, ortak kullanılan banyo-wc'ler, dinlenme odaları, kantin, cafe, çamaşırhane, masa tenisi salonu, müzik odası ve benzeri imkanlar vardır. Ancak, sınırlı kontenjanları ve yoğun talep sebebiyle dolu olan bu yurtlarda yer bulabilmek için çok önceden başvurmak gerekmektedir.

Tek kişilik daireler genellikle 15-40 m2 arasında değişir.Bu daireler 1 odaoda içinde ufak bir mutfak ve bir wc-banyodan oluşur. Kira ücretleri Almanya genelinde 600-1000 euro arasındadır.

Ulaşım

Şehirlerarası ulaşımda otoyollardan ziyade trenyolları daha çok kullanılmaktadır.

Bunun başlıca sebeplerinden birisi trenyolu ağının hemen hemen en ücra denecek yerlere kadar ulaşması ve arabaya göre hem zaman açısından hemde maddi açıdan cazip olmasındandır.

Bu detayların öğrenciler için önemli olduğunun farkındayız.

Alman demiryolları ise bu konuda çok iyi bir teknoloji ve ekipe sahip. Okullarda bu imkanları öğrencilere en iyi şekilde sunmaktadır. Dönem başına (6 aylık) yaklaşık 350 euro ödeyerek Otobüs, tranvay ve Almanya genelinde olmasa da bulunduğunuz eyaletin birçok yerine sadece kimlik ve öğrenci kimliğini göstermek sureti ile seyehat edebilirsiniz.

Şehir içi ulaşımda ise otobüs bisikletten sonra gelmektedir. Bisiklet sürücülerine ayrılmış ayrı yollarda hem sağlıklı hemde ekonomik bir şekilde gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Özel dil Kursları için

Eğer Almanya'ya sadece dil kursu eğitimi almaya veya eğitim öncesi dil kursunu öncelikle özel dil kursunda yapıyorsanız, yukarda bahsi geçen ulaşım koşulları sizler için sorun olabilir. O zaman aylık biletler ile bu sorunu çözebilirsiniz. Bu bulunduğunuz şehirde şehir içi ulaşım için cazip bir imkandır.Fiyatları kurs öğrencisi olduğunz için indirimli olmaktadir.

Almanya Haritası

almanya_harita

Yer : Orta Avrupa

Alan : 357 092 km²

Nüfus : 82,258 Mio. (2007)

Başkent : Berlin

Yönetim Şekli : Demokrasi – Parlementer Rejim

Eyaletler : 16

Zaman Dilimi : MEZ

Para Birimi : Euro (1 Euro = 100 Cent)

Telefon Kodu : + 49

Elektrik Sistemi : 230 V, 50 Hz

Coğrafya

En Yüksek Dağı : 2962 m

En uzun akarsuyu: Rhein 865 km, Elbe 700 km, Donau 647 km, Main 524 km, Weser 440 km, Saale 427 km, Spree 382 km, Ems 371 km, Neckar 367 km, Havel 343 km, Werra 292 km, Mosel 242 km, Fulda 218 km, Elde 208 km, Oder 162 km

Göller: Bodensee 572 km², Müritz 110 km², Chiemsee 80 km², Schweriner See 61km², Starnberger See 56 km²

Komşu Ülkeler : Belçika, Danimarka, Fransa, Luksemburg, Hollanda, Avusturya, Polonya, İsviçre ve Çek Cumhuriyeti

İklim

Ölçülen yıllık ortalama sıcaklık 9 Celcius Grad Almanya'nın geneli, nemli batı rüzgarlarının üstünlük kurduğu ılımlı bir iklime sahiptir. İklim; Gulf Stream'in etkisi altındaki Kuzey Atlantik Akıntıları tarafından etkilenmektedir. Bu ısıtıcı sular, Kuzey Denizi sınırlarındaki Jutland Yarımadası ve Ren Bölgesi dahil olmak üzere birçok bölgeyi etkilemektedir. Sonuç olarak kuzeybatı ve kuzey bölgelerinde iklim okyanusal iklimdir; yağış yaz boyunca maksimuma çıkmak üzere her dönem sürer.

Kışları ılımlı ve yazları serindir, buna karşın sıcaklık çoğu zaman 30°C'yi (86°F) aşabilmektedir. Doğuda ise iklim daha karasaldır; kışlar çok soğuk, yazlar çok sıcak ve kuru olabilmektedir. Orta ve güney Almanya ise farklı olarak karasal ve okyanusal iklim arasında bir geçiş bölgesidir. Yine, en yüksek sıcaklık yazın 30°C'yi (86°F) aşabilmektedir.

Ülkedeki en büyük azınlık grubunu (2.7 million), Türkiye'den gelmiş insanlar oluşturur. Diğer azınlıklar ise İtalya'dan, Sırbistan'dan, Yunanistan'dan, Polonya'dan ve Hırvatistan'dan gelmiştir. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu listesine göre Almanya, Dünya'da göçmen nüfusu en fazla olan üçüncü ülkesi konumundadır. Bu;

Dünya üzerindeki göçmenlerin %5'i yani 191 milyon göçmenin 10 milyonu, ya da başka bir tabirle Almanya nüfusunun %12'si demektir. Almanya'nın geçmişte olan fazla zorluk çıkarmayan göç yasaları sayesinde birçok yabancı Alman vatandaşı olmuş ve Alman etniğini tercih etmiştir (Daha çok eski Sovyetler Birliği ülkelerinden). Fakat 2000 yılından itibaren yasalar sertleştirilmiş ve vatandaşlığa geçmek zorlaştırılmştır.

Ekonomi

Almanya 2007 yılına göre dünyanın 3.büyük ekonomisi ve en çok ihracat gerçekleştiren ülkesidir.

Ülke dünyada gelişme için en çok bağışta bununan ikinci ülke konumundadır. Buna karşın ülke, askeri harcama bütçesi olarak 6. sıradadır.

Ülke, sosyal güvenlik sistemiyle yüksek yaşam seviyesine sahiptir. Almanya, Avrupa meselelerinde yüksek ülke nüfusu ve ekonomik gelişmişliğiyle dünya seviyesinde kilit rol oynamaktadır.Almanya birçok bilim ve teknoloji alanında lider durumda olarak kabul edilmiştir.

Ulaşım

Yol Bağlantıları : 231.359 km (Toplam); Otoban 12.531 km, Şehir ve Çevre Yolu 40.711 km, Sokak 86.597 km, Kavşak ve Kesim Noktaları 91.520 km

Limanlar : 7.476 km (Toplam); Önemli limaları ise : Duisburg, Köln, Hamburg, Mannheim, Ludwigshafen, Bremen, Wilhelmhaven, Lübeck ve Rostock

Havaalanları : 19 Uluslararası Havalimanına sahip olan Almanya'nın en büyük Havalimanı ise Frankfurt a.M.

İlginç bir detay olarak vermek gerekirse, Bisiklet Yolu : 40.113 km

Üniversitelere Kabul Şartları

Almanya'da eğitim sistemi Türkiye'ye kıyasla çok farklıdır.YÖK veya benzeri bir kurum olmadığından ,devlette üniversitelere özerklik tanıdığından bu koşullarda bir standart yoktur.Standard koşulları sayacak olursak ;

Türkiye'de 2 veya 4 yıllık bir Üniversite bitirmiş veya kayıtlı öğrenci olmak

ÖSS kazanmış ve 4 yıllık bir bölüme yerleştirilmiş olmak (detayları sorunuz.)

Dil kursu olmayan bir üniversiteye başvuru yapıyor isek TestDaf / DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang) sınavını vermiş olmak.

bu şartlar bütün üniversitelerde geçerlidir. Bunların yanında istenen diğer şartlar dikkatli bir şekilde takip edilmelidir.

Dil Kursları

Almanya'da dil eğitimi almanı sağlıklı olarak iki yolu vardır. Birincisi özel dil kursları, bir diğeri ise Üniversite bünyesindeki dil kurslarıdır. Sadece dil eğitimi almak isteyen vize adayları için özel dil kursları daha caziptir. Deneyimli kadromuz sayesinde size en uygun olan kursta yerinizi alabilirsiniz. Almanya'da Üniversite eğitimi almak isteyen adaylar için Üniversite kursları daha avantajlıdır, ancak her üniversite bu imkanı sunmadığı için iyi bir araştırma gerekemektedir. Almanya'da eğitim süreci gerçekten sabır ve inanç gerektirir.

Alman dilini öğrenmek için birçok neden vardır:

Almanca Avrupa da en çok konuşulan ana dildir. Almanca bilerek, 100 milyon Avrupalıyla ana dilinde konuşulabilir.

Almanya Türkiye nin en önemli ticaret ortağıdır. Türkiye de 1000 den fazla Alman şirketi bulunmaktadır ve her yıl 3 milyonu aşkın Alman turist Türkiye yi ziyaret etmektedir.

Almanca bilenler için iş piyasasında çok daha fazla olanak vardır.

Yüksek öğrenim açısından Almanya cazip bir ülkedir. Almanca bilenler için Almanya da yüksek öğrenim çok çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Eğitimi tamamladıktan sonra istenirse iş hayatına Almanya'da devam edilebilir.

Almanya daki Türk göçmenler sayesinde Almanya ile Türkiye arasında kişisel bağlar çok yoğundur. Almanca bilgisi birarada yaşamayı kolaylaştırmaktadır.

Yabancı dil bilgisi kültürel, entelektüel ve mesleki ufku genişletir ve farklı kültürlere anlayışla yaklaşılmasını sağlar. Çok dillilik sadece Avrupa Birliği nin genişlemesi açısından değil, her zaman bir avantajdır.

Almanca okuyabilen sadece Goethe, Nietzsche, Kafka, Bach, Beethoven, Freud ve Einstein in eserlerini daha iyi anlamakla kalmayıp sanal dünyada da daha avantajlı duruma geçer: internette Almanca İngilizceden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Bütün dünyada yayımlanan kitapların beşte biri halen Almanca olarak basılıyor.

Almanya'da Genel Anlamda Cazip Eğitim Alanları

Sözel Bölümler

Almanca (Germanistik)

Avrupa Birliği Araştırmaları (Europastudien)/p>

Felsefe (Philosophie)

Hukuk (Jura / Rechtswissenschaften)

Iktisat (Volkswirtschaftlehre : VWL)

İşletme (Betriebswirtschaftslehre : BWL)

Siyasal Bilimler (Politikwissenschaften)

Tarih (Geschichte)

Sayısal Bölümler

Mühendislikler (Ingeniurwissenschaften)

Bilgisayar Mühendisliği (Informatik)

Makine Mühendisliği (Maschinenbau)

Diş Hekimliği (Zahnmedizin)

Almanya Vize Bilgileri

Almanya öğrenci vizeleri 3 çeşit olarak verilmektedir.

Üniversite Öğrenci vizesi (Studiumvizeum)

Üniversite Öğrenci Aday vizesi (Studiumbewerbervizeum)

(Yoğun) Dil Kursu vizesi (Sprachvizeum)