FRANSA

FRANSA bayrak

FRANSA

france

FRANSA
MONTEPELIER

Fransa’nın güney batısında, deniz kıyısından 10 km içerde konumlanmıştır. 1000 yıldan daha fazla geçmişe sahiptir. Şehrin merkezindeki "Place de la Comédie" (Komedi Meydanı) günlük nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu yerdir. Kafe, restoran ve mağazalar çoğunlukla bu meydanda yer alır.

 

Fransa'nın 8. büyük kentidir. 1990 yılından beri ekonomi ve nüfus alanlarında Fransa'nın en çok gelişen kenti olma özelliğini sürdürmektedir. Yıllık ortalama sıcaklığı 14,2 °C (Fransa Geneli 12,2 °C) 'dir. Şehrin merkez klasik ve modern Fransız mimarisinden örnekler çoğunluktadır. 80'li yıllarda şehir planlaması gerçekleştirilmiş olup bugün hala ilk plana sadık kalınarak şehir büyütülmektedir.

 

Nüfusunun 70 000'i öğrencidir. Dolayısıyla "öğrenci şehri" sıfatını kazanmıştır. 3 temel üniversitesi olup Montpellier 1, 2 ve 3 olarak sıralanmıştır. Tıp ve edebiyat fakülteleri ile ünlüdür. Üniversite yakınlarında stüdyo ve 1+1 daireler sıklıkla bulunur ve öğrenciler için bir alternatif oluşturur. Fransız kültürünün etkisi altında olsa da, eskiden sömürgesi olan Arap toplumların da gözle görülür derecede bir kültür yaşayışı vardır. Bunun dışında dünyanın farklı noktalarından gelen öğrenciler sayesinde çok kültürlülüğün hüküm sürdüğü söylenebilir. Şehirde Akdeniz insan tipi mevcuttur. İnsanları sıcakkanlıdır. Montpellier, bir öğrenci şehridir. Avrupa Kredi Puanlama Sistemi (ECTS) ile uyumludur. Burada lisans ve lisansüstü okumak için "BAC" adı verilen, Fransa'daki lise diplomasına ihtiyaç vardır. Türkiye'de, Fransız lise diplomaları BAC' a eşdeğer sayılır. Fransız lisesi mezunu olmayanlar ise Türkiye'deki Fransız konsolosluklarında bulunan "Campus France" kurumundan bu belgeyi Fransızca öğrenerek temin edebilirler. Lisans başvuruları da direkt olarak yapılmamakla birlikte, yine Campus France kurumundan yapılmaktadır.

Birçok ülkenin milli yemeklerinin sunulduğu restoranlar mevcuttur. Çoğunlukla Fransız, Çin, Japon, İngiliz, Türk, Arap mutfaklarında örnekler sunan restoranlar revaçtadır.

Fransa genelinde demiryoluna ağırlık verilmiştir. Dolayısıyla Türkiye'dekine benzeyen şehirlerarası bir otobüs ulaşımı bulunmamaktadır. Buna göre, şehre toplu ulaşım şekilleri iki yönde ağırlık kazanır:

Demiryolu

Havayolu

Paris'e 1 saat 15 dakika/uçak, 3 saat 15 dakika/tgv mesafededir. Barselona'ya 2 saat/araba, 4 saat/otobüs mesafededir. Cenevre'ye 4saat/araba mesafededir.

MONTEPELIER harita