AVUSTRALYA

AVUSTRALYA bayrak

AVUSTRALYA

australia

AVUSTRALYA
PERTH

Perth Batı Avustralya'nın başkenti ve Avustralya'nın en büyük dördüncü şehridir. Ayrıca 2016 verilerine göre dünyanın en iyi 10 yaşanılabilir şehirlerinden biri olarak belirlenmiştir. Muhteşem doğa güzelliklerine ev sahipliği yapmasının yanı sıra güçlü bir ekonomiye sahiptir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu Perth'de sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. Güney Yarım Küre'de Aralık ve Mart ayları yaz dönemidir ve neredeyse hiç yağış almaz. En yüksek sıcaklık 25 derece ortalama ile Şubat ayında görülür. Temmuz ise en soğuk ay olmakla birlikte sıcaklık ortalama 14-15 derecedir. Dolayısı ile sıcakların bunaltıcı olmadığı Nisan ve Ekim aylarında Pert'e gitmek en uygun zamandır. 

Perth şehrinde ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Şehir içi ulaşım otobüs, tren, taksi ve bisiklet ile sağlanmaktadır.Sahili ve Swan Nehri ile meşhur Perth’de rüzgar sörfü yapabilir, Matilda koyunda her türlü su sporları aktivitelerine katılabilirsiniz. Swan Nehri boyunca yürüyüşler yapabilir, dünyaca ünlü Devonshire çaylarını tadımlayabilirsiniz.

Bunların dışında New York'un ünlü Central Park'ından daha büyük bir park olan King's Park'a ev sahipliği yapmaktadır. Bu park şaşırtıcı derecede uzundur ve giriş yolunda beyaz gövdeli ağaçlar sıralanan bu parkta çalı, patikalar ve bakımlı bahçeler de görülmeye değerdir.

PERTH harita