ÜNİVERSİTELER

Üniversite

Üniversite

Genellikle 17 yaş ve üzeri kişilerin akademik eğitim aldıkları kurumlardır. Üniversite, politeknik enstitüler, teknoloji enstitüleri, yüksek eğitim kolejleri gibi birçok farklı isimle karşımıza çıkabilmektedir. Araştırma ya da eğitim alanlarına göre fakülte ya da okullara bölünürler. Hangi ülkede ya da hangi üniversitede, hangi programda eğitim aldığınıza bağlı olarak, bir akademik yıl 2 ya da 3 sömestrden oluşabilir. Derslerin başlangıç tarihi de yine eğitim aldığınız kurum ya da bölüme göre değişiklik gösterebilir.

Üniversite programları genellikle lisans ve lisans sonrası programlar olmak üzere ikiye ayrılır;

Profesyonel hayata giriş için temel eğitim sunan lisans programları, hangi ülkede eğitim aldığınıza bağlı olarak 3 ya da 4 yılda tamamlanmaktadır.

Lisans sonrası programlar, mezunlar için sertifika – diploma programları, yüksek lisans (master) programları ve doktora programlarından oluşmaktadır. Genellikle sertifika – diploma programları ve yüksek lisans programları (taught programlar) profesyonel iş hayatınıza bağlı eğitimler sunarken, araştırmaya dayalı yüksek lisans programları (research masters) ve doktora programları akademik kariyer yapmak isteyen kişilere uygun programlardır.

Üniversite
Adım Adım Yurtdışı Üniversite
Yurtdışında Üniversite Eğitimi Avantajları